Konsultant ślubny – niezbędna pomoc, czy strata pieniędzy?

Konsultant ślubny – niezbędna pomoc, czy strata pieniędzy?
Przygotowanie ślubu i wesela to nie lada wyzwanie. A gdyby tak... znaleźć sobie profesjonalistę do pomocy przy tym? Usługi konsultanta ślubnego stają się coraz bardziej popularne. Czy warto z nich skorzystać?

Zawód konsultanta ślubnego staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Coraz więcej wesel zostaje przygotowanych z jego udziałem, czy to dlatego, żeby odciążyć zapracowanych narzeczonych, czy żeby lepiej dopracować uroczystość. Ale czy ta nowa moda rzeczywiście ma sens? Czy konsultant ślubny jest potrzebny, czy może to tylko kolejny niepotrzebny wydatek?


Trzeba się liczyć z kosztem

Pomoc konsultanta ślubnego podczas organizacji wesela kosztuje, i to niemało, bo zwykle 10% kwoty, którą wydamy na uroczystość. Dla większości par taki wydatek jest absolutną stratą pieniędzy, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie organizacji wesela bez pomocy profesjonalisty. Kto ma rację? Czy konsultant ślubny to niezbędna pomoc, czy może ekstrawagancja?


Co robi konsultant ślubny?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym zajmuje się konsultant ślubny. Jego zakres działań jest bardzo szeroki. Może właściwie wykonać każde zadanie związane ze ślubem i weselem, jeśli zostanie o to poproszony przez narzeczonych. Zwykle pomaga zaplanować całą uroczystość, tworzy kalendarz przygotowań i jest odpowiedzialny za jego przestrzeganie (przypomina narzeczonym, kiedy należy udać się po dokumenty, czy zamówić stroje), a także aktywnie angażuje się w przygotowania.

Jego działania mogą obejmować:

 • znalezienie podwykonawców (sal weselnych, fotografów, zespołów itp.) i przedstawienie ich narzeczonym, którzy wybiorą odpowiadająca im opcję,
   
 • podpisanie umowy z podwykonawcami,
   
 • dopilnowanie dostarczenia usług,
   
 • zarządzanie listą gości, przyjmowanie potwierdzeń przybycia,
   
 • pomoc w wyborze sukni ślubnej i garnituru,
   
 • pomoc z dokumentacją, konieczną do organizacji ślubu,
   
 • obecność na weselu, czuwanie nad jego przebiegiem, reagowanie na nietypowe sytuacje.
   

Oczywiście wedding planner, jak często określa się konsultanta, może pomóc jeszcze w wielu innych sprawach np. zamawianiu podróży poślubnej, czy noclegów dla gości. Wszystko zależy od potrzeb przyszłych małżonków, to oni decydują, kiedy konsultant będzie im potrzebny i zawczasu określają to w umowie. Od tego zależy także wynagrodzenie konsultanta.

 

 


Wedding planner – zalety i wady

Zakres działań konsultanta jest naprawdę szeroki, dlatego możemy być pewni, że jego zatrudnienie sprawi, że przygotowanie ślubu będzie znacznie łatwiejsze. Zyskamy sporo wolnego czasu, będziemy mogli skupić się tylko na lepszych stronach przygotowań, czyli na wybieraniu usług, zostawiając „biurokrację” i ciężką pracę profesjonaliście. Wedding planner daje nam przede wszystkim spokój, jego doświadczenie zapewnia nas, że wszystko przebiegnie, jak należy, nie musimy bać się, że o czymś zapomnimy, czy czegoś nie dopilnujemy. Inną zaletą konsultanta jest to, że świetnie zna rynek usług ślubnych, jest w stanie polecić nam dobrej jakości wykonawców, orientuje się w cenach, więc nie pozwoli, żeby ktoś nas oszukał, a także jest w stanie doradzić nam rozwiązania zgodne z najnowszymi trendami.


Posiadane kontakty i doświadczenie

Dobry konsultant jest świetnym negocjatorem oraz organizatorem, możemy być pewni, że nie przekroczy ustalonego przez nas budżetu ślubnego i będzie twardo targował się z usługodawcami, aby obniżyć nasze wydatki. Niestety, o naprawdę dobrego konsultanta wcale nie jest łatwo. Powinna być to osoba, która przede wszystkim potrafi słuchać i nie będzie narzucać młodej parze swojej wizji wesela. Poza tym konsultanci zwykle współpracują z kilkoma podwykonawcami i to zapewne ich będą nam przedstawiać do wyboru, który siłą rzeczy będzie dość ograniczony.

 


Konsultant ślubny – czy jest nam potrzebny?

Konsultant ślubny ma naprawdę wiele zalet. Czy oznacza to, że każdy powinien go zatrudnić? Niekoniecznie, wszystko zależy od naszych potrzeb i naszej wizji wesela. Konsultant może okazać się niezwykle pomocny dla par, które są bardzo zapracowane i po prostu nie mają czasu, aby zaangażować się w przygotowania. To samo dotyczy par, które zgodnie z narastającą w naszym kraju tendencją, pracują za granicą, a chcą się pobrać w Polsce. Wtedy pomoc konsultanta jest wręcz niezbędna.


Dla par bez pomysłu

Konsultant przyda się także parom, które nie mają wizji swojego wesela lub nie wiedzą, jak tę wizję wypełnić. Profesjonalista posłuży wtedy fachową radą i sprawi, że wszystko przebiegnie, jak należy. Natomiast jeśli mamy sporo wolnego czasu i wiemy, czego chcemy, możemy świetnie obejść się bez konsultanta. Wtedy zaoszczędzone na jego pracy pieniądze, możemy wydać na dodatkowe atrakcje, które zachwycą gości. Zatem to, czy konsultant jest niezbędny, czy nie, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb każdej pary. Warto dokładnie to przeanalizować, zanim wykluczymy opcję jego zatrudnienia.

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecane artykuły

Wasze artystyczne wesele Wasze artystyczne wesele
Masz artystyczną duszę? Bardziej niż inni zwracasz uwagę na detale i oryginalność wykonania? Artystyczne zaproszenia i ozdoby na stole weselnym pomogą zadbać, aby oprawa tego wspaniałego dnia była naprawdę naprawdę wyjątkowa.
Czytaj więcej

Wasze komentarze (0)

 • Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top