Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Jak się oświadczyć? Tradycyjne oraz współczesne metody.

Jak się oświadczyć? Tradycyjne oraz współczesne metody.
W dzisiejszych czasach coraz trudniej wskazać sytuację, w której przyszły pan młody prosi rodziców swojej wybranki o wyrażenie zgody na ślub. Wręcz przeciwnie – prośba została zastąpiona przez oficjalny komunikat. Jak się okazuje, w wielu wypadkach młodzi nie wiedzą, jakie są różnice pomiędzy oświadczynami a zaręczynami.

Na tytułowe pytanie nigdzie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Myśl o planowaniu wspólnego życia pojawia się w głowie każdego mężczyzny w różnym czasie. Sztuką jest wybrać odpowiedni moment, aby oświadczyć się swojej przyszłej żonie.

W chwili oświadczyn młody pan musi odpowiedzieć na kilka niezbędnych pytań:

- Czy chcę z nią spędzić resztę swojego życia?
- Czy jestem pewny swojej decyzji?
- Czy jestem przygotowany mentalnie i finansowo do założenia rodziny?
- Czy ta decyzja nie jest podjęta pod naciskiem innych osób?

Jeśli na trzy pierwsze odpowiedzi przyszły małżonek odpowie "tak", a także z pewnością stwierdzi, że ta decyzja jest podjęta tylko przez niego, może śmiało przystępować do uroczystości oświadczyn. Bardzo ważne jest trzecie pytanie. Bowiem oprócz mentalnego nastawienia do przyszłego życia, bardzo ważna jest kwestia finansów. Przyszły młody pan powinien zapewnić żonie oraz swoim dzieciom godziwe życie. Nie wypada więc, aby w chwili oświadczyn był człowiekiem bezrobotnym, bez jakichkolwiek perspektyw na przyszłość.


Oświadczyny a zaręczyny

Wielu ludzi sądzi, że zaręczyny i oświadczyny są tym samym. Okazuje się jednak, że takie osoby są w błędzie. Oświadczyny są pierwszym punktem w drodze do przysięgi przed Bogiem. Młody pan, zwykle w jakimś cichym i spokojnym miejscu, oświadcza się młodej pani, prosząc ją o rękę. W tym samym dniu lub w innym, wcześniej ustalonym terminie, pan młody wraz ze swoją wybranką powinien udać się do przyszłych teściów i poprosić o wyrażenie zgody na ślub, bądź też tylko poinformować o oświadczynach. Następnie w obecności rodziców panny młodej wręcza swojej ukochanej zaręczynowy pierścionek. Od tego momentu, aż do ślubu, młodzi wstępują w związek narzeczeństwa. Zatem główną różnicą pomiędzy oświadczynami i zaręczynami jest kontekst tych uroczystości. Oświadczyny są z reguły ważniejsze, gdyż dotyczą tylko i wyłącznie przyszłych małżonków. Natomiast zaręczyny odbywają się w obecności przyszłych teściów pana młodego i są bardziej elementem tradycji.


Tradycyjna metoda oświadczyn

Pomimo zachodzących zmian w mentalności współczesnych ludzi, w wielu sytuacjach nadal główną rolę odgrywa tradycja. Często młodzi panowie korzystają z tradycyjnych form oświadczyn.

Poniżej opisujemy krok po kroku tradycyjną formę oświadczyn młodego pana:

- wybranie cichego i spokojnego miejsca
- wręczenie młodej pani kwiatków
- uklęknięcie na jedno kolano
- poproszenie o rękę ukochanej wybranki

Tradycyjne oświadczyny mogą odbywać się w domu panny lub pana młodego. Równie dobrze narzeczony może zabrać wybrankę do restauracji, gdzie po kolacji przy świecach rozpocznie ceremonię oświadczyn.


Przykłady nietypowych oświadczyn

Większość mężczyzn pragnie, aby ich kobiety moment oświadczyn zapamiętały na całe życie. Dlatego szukają oryginalnego sposobu na przeżycie tej podniosłej chwili. Dla nich oświadczyny mają być nie tylko wyrecytowaniem "oklepanych" słów, ale towarzyszyć ma im dreszczyk emocji, romantyzmu i oryginalności.

Przedstawiamy zatem pięć sposobów na jedynie w swoim rodzaju oświadczyny:

1. Sposób imprezowy
Ta forma oświadczyn musi być przygotowana odpowiednio wcześnie i ustalona z szefem danej dyskoteki. Młody pan zabiera swoją wybrankę na imprezę, a podczas szaleńczego tańca na telebimie pojawia się napis "Czy wyjdziesz za mnie?" . Wtedy mężczyzna bez słów wręcza ukochanej pierścionek i czeka na odpowiedź.

2.Sposób radiowy
Młody pan kilka dni wcześniej dzwoni do lokalnego radia z prośbą o nadanie komunikatu przez prowadzącego o danej godzinie. Następnie zasiada ze swoją wybranką w wygodnym fotelu, włącza radio i prowadzący zapowiada : "Przerywamy audycję, by nadać specjalny komunikat....". Taka forma oświadczyn może być dla panny młodej niesamowitym przeżyciem.

3.Sposób deszczowy
Jest to najbardziej romantyczny sposób na nietypowe oświadczyny. Podczas powrotu do domu, kiedy pada deszcz, pan młody "przypadkowo" zapomina parasola z poprzedniego miejsca. Kiedy młodzi przemoczeni wracają do domów, mężczyzna przed progiem domu oświadcza się pannie młodej.

4. Sposób ekstremalny
Młody pan wybiera się z przyszłą żoną na wspinaczkę górską. Wreszcie po morderczym wyjściu na szczyt góry mężczyzna wyjmuje pierścionek i oświadcza się pannie młodej.

5.Sposób hazardzisty
Mężczyzna zaprasza wybrankę do kasyna. Następnie podczas rozgrywki pokerowej przerywa grę i w obecności innych graczy prosi ukochaną o rękę.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
  • Marek 2017-05-29, 08:41

    Oświadczyny są super. Warto je dobrze zaplanować i zaskoczyć ukochaną :)

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top