Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Ile pieniędzy przeznaczyć na wesele?

Ile pieniędzy przeznaczyć na wesele?
Wesele, wesele... i po weselu. Wszystko trwa tylko jedną noc, a wydatki, które się z tym wiążą, są ogromne. Ile kosztuje typowe wesele i jak dużo powinniśmy wydać? Warto się nad tym zastanowić z wyprzedzeniem i przeanalizować wszelkie za i przeciw.

Ile powinien kosztować “najpiękniejszy dzień w życiu”? Opinie są różne, co więcej, bardzo różne są możliwości młodych par. Zwykle organizujemy takie wesele, na jakie możemy sobie pozwolić, ale może warto zapożyczyć się na ten jedyny, wyjątkowy dzień? Dopiero zaczynamy wspólne życie, a już musimy szykować się na bardzo poważny wydatek, czyli na organizację wesela. W zależności od własnych preferencji, na wesele można wydać prawdziwą fortunę, ale czy ma to sens? Choć wesele to wyjątkowy dzień, to przecież tylko jeden, czy warto popadać w długi z tego powodu?
 

Ustalanie budżetu weselnego

Ustalenie “właściwej” kwoty wesela jest niemożliwe, bo wszystko powinno opierać się na możliwościach finansowych narzeczonych lub ich rodzin, wielkości wesela, a także atrakcjach, które zamierzamy zapewnić gościom. Dlatego pierwszym krokiem powinno być ustalenie, ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na uroczystość. Zwykle do organizacji wesela “dokładają” się po równo oboje narzeczeni lub ich rodzice. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na kredyt, jednak powinno być to bardzo dobrze przemyślane. Rozpoczynanie wspólnego życia z kilkunastoma tysiącami złotych długu nie jest atrakcyjną opcją.
 

Zastaw się a postaw się

Jeśli nie mamy wystarczających funduszy, często lepiej jest zorganizować po prostu skromniejszą uroczystość. Zaplanowanie ślubnego budżetu jest ważne jeszcze z innego powodu. Ustalenie “granicy” pozwoli nam zachować rozsądek przy wybieraniu kolejnych elementów wesela. Jednak z doświadczenia wielu par wynika, że ostateczny koszt wesela jest wyższy, niż to, co sobie ustaliliśmy. Dlatego warto uwzględnić w budżecie pewną kwotę “awaryjną”, po którą sięgniemy, w wypadku, gdy koszty okażą się wyższe, niż przewidywaliśmy.

 


Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Powiedzmy, że mamy dodatkowe pieniądze, ale nie chcemy wydawać ich wszystkich, ale po prostu zorganizować dobrej jakości ślub i wesele dla około 100 gości, bez szaleństw czy specjalnych atrakcji. Ile może kosztować taka uroczystość? Ceny różnią się znacznie w zależności od miejsca wesela, ale zwykle koszty takiego przyjęcia dochodzą do około 25 tysięcy złotych w przypadku oszczędności do nawet 50 tysięcy, jeśli nie odmawiamy sobie zbyt wielu rzeczy. Jeśli nie mamy pojęcia, jak wygląda sytuacja w naszym mieście/regionie, warto wprost zapytać znajomych, którzy są już po ślubie, albo szukać informacji w Internecie, na forach internetowych lub zwyczajnie, przez zrobienie porządnego researchu, który pozwoli nam zapoznać się z poziomem cen.
 

Jak rozplanować budżet wesela?

 

 
 Wydatek  Procent budżetu
 Wesele  49%
 Strój Panny Młodej  13%
 Strój Pana Młodego  9%
 Muzyka  9%
 Fotograf,kamerzysta  8%
 Obrączki  4%
 Samochód  4%
 Kwiaty  2%
 Zaproszenia  2%


Czy wesele się zwraca?

Pytaniem, które zadaje sobie wielu narzeczonych, jest czy wesele się zwróci? Prawda jest taka, że niestety nie można tego przewidzieć. Wszystko zależy od kosztów samego wesela, liczby gości (im ich więcej, tym większa kwota prezentów, ale też większy koszt wesela), a przede wszystkim od ich hojności. Generalnie większości par nie udaje się “odzyskać” pełnej kwoty wydanej na wesele. Dlatego, jeśli chodzi nam po głowie zorganizowanie wesela na kredyt, który spłacimy z prezentów, to raczej bardzo zły pomysł. Może się okazać, że zbyt optymistycznie ocenimy kwotę prezentów, zostając potem z długiem, którego nie mamy jak spłacić. W przypadku, gdy wesele finansują nam rodzice, jesteśmy w dość komfortowej sytuacji, prezenty, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zatrzymamy dla siebie, co jest porządnym zastrzykiem gotówki na początek nowej drogi życia.
 

Trzeba się zastanowić

Kwotę, jaką jesteście w stanie i chcecie przeznaczyć na wesele, musicie przedyskutować i podjąć decyzję w oparciu o wasze potrzeby. Czy duże wesele jest naprawdę tak ważną sprawą? Może dodatkowe pieniądze lepiej przeznaczyć na podróż poślubną albo wkład własny w kredyt mieszkaniowy? Nie dajmy się zwariować, a na pewno podejmiemy odpowiednią decyzję.

Czy na weselu można w ogóle oszczędzić?

 


Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top