Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Goście ślubni i świadkowie

kogo zaprosić na ślub? - Państwo Młodzi i Świadkowie
Zanim roześlecie ślubne zaproszenia, czeka Was przygotowanie pełnej listy osób, które będą Wam towarzyszyć w tym niesamowitym dniu. Poznaj niepisane zasady, które wiążą się z zapraszaniem gości na ślub.

Bycie świadkiem na ślubie to bardzo poważna funkcja. Na świadków prosi się wyłącznie osoby bardzo bliskie sercu nowożeńców. Często młodej parze towarzyszy spory ból głowy przy tym wyborze. Podobnie jest z tworzeniem listy gości. Paradoksalnie, im jest ona dłuższa, tym trudniej zrezygnować z zapraszania kolejnych osób. Jakimi zatem kryteriami kierować się przy tych wyborach?


Jakich wybrać świadków?

Jeśli młodzi mają rodzeństwo, zwykle świadkiem pana młodego jest jego brat, a panny młodej – siostra. Jest to jednak niepisana zasada. Świadkami mogą być również znajomi, przyjaciele czy sąsiedzi. Ceremonia ślubu kościelnego wymaga, aby świadkowie byli pełnoletni. Natomiast decydując się na ślub kościelny, nowożeńcy muszą pamiętać, aby świadkowie mieli również przyjęty sakrament bierzmowania. Jakie zatem cechy "ziemskie" powinien posiadać świadek ślubu?


Cechy świadka ślubnego

Na pewno powinna być to osoba odpowiedzialna, której w pewnym stopniu powierzymy organizację wesela, a także wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego. Świadek musi zadbać o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ponadto najlepiej wybierać świadków z okolic w której mieszkamy, gdyż będą potrzebni wspomnianej wcześniej pomocy. Trudno takiej pomocy oczekiwać w sytuacji, gdy świadek mieszka na drugim końcu kraju. Zwykle panna młoda wybiera na świadka kobietę, a pan młody mężczyznę, chociaż zdarzają się również przeciwne przypadki, które są dopuszczalne w religii katolickiej.


Tworzenie listy gości weselnych

Często różne wizje tworzenia listy gości weselnych powodują spory pomiędzy młodymi a ich rodzicami.

Poniżej przedstawiamy trzy zasady, które powinny być pomocne przy tym trudnym wyborze:

  • Zdrowy rozsądek. Nie zapraszać gości tylko z tego powodu, aby ?oddać” ich zaproszenie z przeszłości. Jeśli młodzi nie mają ochoty widzieć kogoś podczas ich najważniejszego dnia i nocy w życiu, należy z tego zrezygnować.
  • Powiadomienie zamiast zaproszenia. Jeśli po długim zastanowieniu młodzi wraz z rodzicami doszli do wniosku, aby nie zapraszać danej bliskiej im rodziny, powinni ich powiadomić o wspaniałej nowinie i ewentualnie zaprosić na ślub. Więcej informacji o powiadomieniach poniżej.
  • Lista rezerwowa. Jeśli nie jesteśmy pewni zaproszenia danych osób, należy ich umieścić na liście rezerwowej i wrócić do nich po zakończeniu tworzenia listy gości.


Kogo zaprosić, a kogo zawiadomić?

Przywoływany przez nas sposób zawiadamiania wybranych osób jest trochę skomplikowany i rodzi sporo kontrowersji. Bo tak naprawdę nie wiemy, czy dana osoba dobrze zinterpretuje zawiadomienie. Radzimy zatem, kogo młodzi powinni tylko powiadomić o uroczystości, kogo zaprosić na ślub, a kogo na ślub i wesele.

1. Jak zinterpretować zawiadomienie?

Zawiadomienia powinny mieć taki sam wygląd jak zwykłe zaproszenia. Zwykle problem polega na jego zinterpretowaniu. Czy goście, których się zawiadamia, powinni przyjść na uroczystość kościelną? To pytanie najpierw powinni zadać sobie przyszli małżonkowie. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to powiadomienie należy wysłać na około miesiąc przed ślubem, z jednoczesnym zaznaczeniem o zaproszeniu na ślub. Jeśli jednak powiadomienie ma posiadać zaledwie charakter informacji, powinno być wysłane kilka dni po ślubie. Wtedy uniknie się pozostawienia gości na placu kościelnym i udania się bez nich na salę zabaw. Zwykle młodzi powiadamiają kolegów i koleżanki z pracy czy byłej szkoły, a także sąsiadów oraz dalszą rodzinę. Wszystko jednak zależy od wcześniejszych ustaleń zawartych pomiędzy zainteresowanymi rodzinami.

Przykład tekstu zawartego w powiadomieniu o ślubie:

Jan Kowalski i Agata Nowak
zawiadamiają o uroczystym podpisaniu Aktu Małżeństwa,
który nastąpi 17 marca 2009 r. w kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.

2. Kogo zaprosić na ślub i wesele?

Zwykle młodzi zapraszają na ślub osoby, z którymi utrzymują częsty kontakt. Wszystko jednak zależy od przeznaczonej kwoty pieniężnej na gości. Jeśli kwota jest dosyć niska, odbiega się od zapraszania sąsiadów czy rodziny, z którą młodzi nie widzieli się kilka lat. Natomiast przy większej kwocie można zdecydować się na ?odświeżenie” znajomości.


Jakie wybrać zaproszenia i co w nich napisać?

Zaproszenia ślubne są niejako wizytówką młodej pary. Obecnie jest bardzo dużo wzorów zaproszeń, mających charakter klasyczny i elegancki bądź odwrotnie – zabawny i żartobliwy. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, radzimy wybrać pierwszą formę zaproszeń. Mogę one przypominać wizytówki czy składane kartki. Również w wielu drukarniach istnieje możliwość zaprojektowania własnego wzoru zaproszenia. Jednak to wymaga poświęcenia swojego bardzo cennego czasu. Dlatego częściej młodzi decydują się na złożenie zamówienia w internecie, poprzez wybranie wzoru i tekstu zaproszenia. Właśnie nad tekstem często młodzi myślą najdłużej. W ostatnim czasie nowożeńcy decydują się także na wystosowanie prośby przybycia.

Poniżej przedstawiamy te informacje, które powinny pojawić się na zaproszeniu ślubnym:

  • Imiona i nazwiska osób zapraszających
  • Imiona i nazwiska osób zapraszanych
  • Czas i miejsce ceremonii ślubnej
  • Miejsce wesela
  • Ewentualna prośba o potwierdzenie przybycia

Przykład tekstu zawartego w zaproszeniu na ślub i wesele:

Jan Kowalski i Agata Nowak wraz z rodzicami
mają zaszczyt zaprosić Sz.P. na uroczystość zawarcia Związku Małżeńskiego,
która odbędzie się 17 marca 2009r. w kościele p.w. Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.
Po uroczystości Zaślubin serdecznie zapraszamy na Przyjęcie Weselne,
które odbędzie się w restauracji ?Kamionka” w Krakowie.


Formy zapraszania na ślub i wesele

Zaproszenie najlepiej przekazać osobiście, szczególnie najbliższym członkom rodziny i przyjaciołom. Pozostałym gościom zaproszenie można wysłać pocztą. Jeśli młodzi zdecydują się na tę pierwszą formę, powinni przed oficjalnym spotkaniem poinformować telefonicznie bądź osobiście danych gości o planowanej wizycie. Przede wszystkim przyszli małżonkowie na spotkanie muszą przeznaczyć około dwie godziny. Najpierw po przybyciu informują o aktualnych przygotowaniach do ślubu, a następnie przechodzą do meritum całej dyskusji, a więc zaproszenia. Po wręczeniu zaproszenia młodzi mogą w delikatnej formie zapytać się, czy goście wstępnie potwierdzają przybycie. Jeśli od razu wyrażą zgodę, bądź definitywnie odmówią – temat jest zamknięty. Natomiast często goście odpowiadają, że muszą to przemyśleć. Wtedy młodzi powinni poinformować, że do dwóch tygodni skontaktują się z nimi i będą oczekiwać konkretnej odpowiedzi. Zwykle zaprasza się gości na trzy miesiące przed ślubem. Termin ten jest bardzo ważny, gdyż później poszczególne osoby mogą mieć zaplanowany np. ważny wyjazd, który uniemożliwi im przyjście na uroczystość.


Wiele pytań od gości

Podczas takiego spotkania młodzi muszą przygotować się na setki pytać ze strony przyszłych gości weselnych. Pytania mają z reguły charakter ogólny, np. "ile gości będzie na weselu", ale mogą być też osobiste, np. "czy zdecydowanie się na ślub ma związek z zajściem w ciążę młodej pani". Jeśli uważamy, że granice prywatności nie zostały naruszone w poszczególnych pytaniach, należy na nie odpowiadać. W przeciwnym wypadku najlepiej zastosować zwroty typu "nie wiem", "trudno powiedzieć", "być może". Natomiast nie należy unikać odpowiedzi bądź próbować zmienić temat. Wtedy może to być odebrane przez gości jako przejaw lekceważenia ich przez młodych.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top