Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Fotograf ślubny, kamerzysta – jak wybrać, co oczekiwać?

Fotograf ślubny, kamerzysta – jak wybrać, co oczekiwać?
Zdjęcia ślubne to najważniejsza pamiątka, jaką może dostać młoda para. Podobnie wygląda sprawa filmu weselnego, na którym ujęte są najważniejsze sceny z życia panny i pana młodego. W poniższym artykule radzimy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze kamerzysty i fotografa.

Bardzo wielu ludzi ma kłopot z decyzją, który fotograf i kamerzysta byłby najlepszy. Źródłem poszukiwań tych fachowców może być prasa, internet oraz rozmowa ze znajomymi. Również na targach ślubnych prezentowane są różne oferty na wykonanie zdjęć bądź zrobienie filmu z ślubu i wesela. Poszukiwania fotografa i kamerzysty należy rozpocząć rok przed planowaną uroczystością, ponieważ później może im brakować wolnych terminów. Średnio w serwisie www.fotograf-wesele.pl terminy rezerwowane są pięć miesięcy przed planowaną datą ślubu, a zdarza się, że nawet dwa lata wcześniej. Oczywiście nie zawsze długi termin rezerwacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z człowiekiem niezastąpionym – więc nie warto panikować.


Kryteria wyboru fotografa ślubnego

Zdecydowanie radzimy, aby młodzi zdecydowali się na wybór danego fotografa dopiero po obejrzeniu zdjęć kilku par z ich sesji fotograficznej. Dzięki temu zabiegowi, młoda para będzie przekonana o słuszności tego, a nie innego wyboru. Z tej okazji zachęcamy Państwa do odwiedzenia portalu www.fotograf-wesele.pl . Prezentowane są tam zdjęcia i oferty najlepszych fotografów ślubnych. Jest również dostępny wgląd w zdjęcia wykonane przez fotografów. Kolejnym kryterium przy wyborze fotografa może być opinia innych osób. Na podanej wyżej stronie młodzi mogą zobaczyć obiektywne oceny i opinie na temat fotografów napisane przez młode pary.


Kamerzysta ślubny

Podobnie sytuacja ma się przy wyborze kamerzysty. Dobrze jest zobaczyć kilka nagrań z uroczystości innych młodych par. Tutaj zapraszamy na strony www.filmy-wesele.pl Młodzi powinni dowiedzieć się, jakim kamerzysta dysponuje sprzętem. Należy pamiętać, że profesjonalny kamerzysta powinien dysponować dobrej jakości kamerą cyfrową oraz specjalistycznym oświetleniem, a także komputerem przystosowanym do celów montażowych. Młodzi mogą również zapytać, czy istnieje możliwość nagrywania wesela przez dwie osoby. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami, lecz dzięki temu kamerzysta dysponuje dwoma ujęciami tej samej sytuacji, co daje automatycznie większe możliwości podczas montażu.


Oczekiwania młodej pary

Zanim młodzi wybiorą się na spotkanie z fotografem i kamerzystą, muszą zastanowić się, jakie mają oczekiwania co do pracy tych osób na uroczystości ślubnej.

Czego oczekują młodzi od fotografa?

 • zrobienia wyjątkowej sesji ślubnej
 • kreatywności i elastyczności fotografa
 • zdjęć odzwierciedlających emocje i uczucia

Wraz z pojawianiem się coraz to doskonalszych elementów techniki, wymagania młodych par odnośnie sesji fotograficznej są bardziej wygórowane, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Nie wystarczają już zdjęcia wykonywane w schludnie przygotowanym studiu fotograficznym. Młodzi oczekują, aby ta sesja była czymś niepowtarzalnym, a ujęcia na fotografiach przedstawiały ich stan emocjonalny w najważniejszym dla nich momencie życia. Dlatego zaplanowanie nietypowych scenerii leży w gestii samego fotografa. Młodzi mogą oczekiwać sesji w górach, nad jeziorem czy nadmorskich wydmach. Jeśli młoda para zamiast tradycyjnej sesji zdjęciowej wybierze tę bardziej innowacyjną, wówczas radzimy, aby odbyła się nie w ten sam dzień co ślub. Należy pamiętać, iż sesja w plenerze, zakładając, że zostanie wykonane ok. 30 zdjęć, potrwa mniej więcej pięć godzin. Zatem przeznaczenie takiego odcinka czasu w dniu wesela nie byłoby dobrze odebrane przez zaproszonych gości.

Czego młodzi oczekują od kamerzysty?

 • dynamicznego, pozbawionego monotonii filmu
 • ujęcia na filmie wszystkich najważniejszych momentów ślubu i wesela
 • obecności od początku do końca na uroczystościach weselnych.

Na spotkaniu z kamerzystą niezbędne jest pytanie, do której godziny pozostanie on na weselu. Zwykle bywa tak, że kamerzysta opuszcza salę weselną tuż po oczepinach, rezygnując z wykonania ciekawych ujęć z ostatnich godzin uroczystości. Jeśli młodzi pragną, aby kamerzysta był do samego końca, musi te kwestię uzgodnić już na pierwszym spotkaniu.  Młodzi oczekują, iż na filmie zawarte będą wszystkie najważniejsze momenty ślubne i weselne.


Wybór zdjęć do albumu

Kwestia wyboru zdjęć do albumu jest podzielona. Decydując się na wynajęcie profesjonalnego fotografa, wiele młodych par wychodzi z założenia, iż dokona on najbardziej trafnego wyboru najlepszych fotografii. Fotograf wykonując zdjęcia, ma już w głowie pewien zarys wizji tego, jak będą wyglądały w albumie. Ponadto może pochwalić się zapewne sporym doświadczeniem, wie, jakie zdjęcia są kluczowe do przedstawienia historii ślubu młodej pary. Kolejnym argumentem przemawiającym za dokonaniem wyboru zdjęć przez fotografa jest czas. Otóż fotograf nie będzie musiał się zastanawiać z innymi osobami, które zdjęcia odrzucić, a które zostawić. Zwykle fotografowie po dokonaniu wyboru, album ślubny przedstawiają do akceptacji młodej parze, z możliwością wprowadzenia zmian. Jeśli młodzi chcą we dwoje wybrać zdjęcia do albumu, wówczas niezbędne jest poinformowanie o tym fotografa jeszcze przed ślubem.


Ile zapłacimy?

Trudno jednoznacznie określić kwotę za wykonanie zdjęć podczas uroczystości ślubnych, a także za film ze ślubu i wesela. Koszty wynajęcia fotografa wahają się od tysiąca do czterech tysięcy złotych. Podobnie ma się rzecz z filmowaniem. Jak można się przekonać na stronie www.filmy-wesele.pl , kamerzyści za swoje usługi biorą średnio 1,5 tysiąca złotych. Niektórzy uważają, iż niektórzy fotografowie "kasują" za dużo pieniędzy. Wszystko jest jednak uzależnionego od warsztatu, jaki posiada dany fachowiec, sprzętu oraz ilości pracy nad danym zleceniem. Należy pamiętać, że samo wykonanie zdjęć z pełnego dnia, a więc przygotowań, uroczystości ślubnych, wesela oraz fotografii w plenerze, zajmuje około 15 godzin. Do tego należy doliczyć dwie godziny na przygotowanie sprzętu, kolejne cztery godziny na wstępną selekcję zdjęć, kilka godzin na korektę zdjęć oddawanych na płycie czy wypalanie płyt. Średnio fotografowi zajmuje to czas około 40 godzin.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (3)
 • andzelika99 2019-08-19, 18:29

  Kasia : A gdzie znajduje się to Studio Video Andrzej Planner?
  Chodzi mi o miejscowość i dokładne dane kontaktowe.

 • Paula 2018-11-02, 14:19

  Najlepiej razem. Kamerzysta i fotograf na weselu to absolutny must have. Nieoceniona pamiątka. To już nie lata 90-te, jakość prac jest całkowicie odmienny jak kiedyś. Przykładowe praca warto zobaczyć np. tutaj https://robimyfilm.pl Ja jestem mega zadowolona, że wybrałam to i to. Dobrym rozwiązaniem jest wybrać jedną firmę, zawsze można się dogadać co do jakiegoś upustu przy kilku usługach.

 • Kasia 2018-07-06, 09:35

  Osobiście polecam Studio Video Andrzej Planner jeśli ktoś ma duże oczekiwania.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top