Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Czym kierować się przy wyborze sali weselnej?

Czym kierować się przy wyborze sali weselnej?
Zadbanie o rezerwację lokalu weselnego w danym terminie to sprawa priorytetowa w przypadku organizacji wesela. Trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru. Dobrze jest wiedzieć wcześniej co powinno być wliczone w koszta.

Jeżeli jesteście już po zaręczynach i chcecie jak najszybciej zaplanować Wasz wielki dzień, musicie zadbać o wiele rzeczy. Jednym z ważniejszych jest wybór sali weselnej. Szukając jej, zwróćcie uwagę na kilka ważnych kwestii.


Rezerwacja terminu

Przede wszystkim, jeśli bardzo podoba Wam się konkretne miejsce, sprawdźcie dostępność terminów. Dziś niestety trzeba albo dopasować termin wolnego lokalu do daty ślubu, albo planować wesele czasem z kilkuletnim wyprzedzeniem, jeśli marzymy o miejscu, które jest wyjątkowo atrakcyjne lub zdać się na łut szczęścia licząc na to, że zwolni się termin.

Jeśli mamy już wstępną rezerwację, nie zapomnijmy porozmawiać z właścicielami na ważne tematy, takie jak:

 • ilu gości lokal może pomieścić,
 • od kiedy sala jest do Waszej dyspozycji,
 • czy dekoracje są we własnym zakresie i jeśli tak, to na co możecie sobie pozwolić,
 • czy w lokalu jest catering, czy płacimy tylko za wynajem,
 • co mieści się w kosztach tzw. opłat „od osoby”, czyli ile dań gorących, czy jest ciasto, napoje, alkohol i jaką cenę płacimy za dzieci,
 • co stanie się z produktami, które zostaną w formie nadwyżki
 • czy lokal wprowadza opłatę z tytułu ZAiKS
 • czy lokal pobiera tzw. „korkowe” za wniesiony alkohol,
 • czy znajdują się pokoje dla gości oraz jaka jest ich cena i ile trwa doba hotelowa,
 • co z opłatami za straty poniesione w trakcie przyjęcia, tj. stłuczone talerze, kieliszki.

Zapytajcie także, kiedy należy wpłacić zaliczkę i czy jest ona bezzwrotna w przypadku rezygnacji. Jeśli uporacie się już ze wszystkim, nie pozostaje nic innego jak tylko dobrze się bawić!


Dekoracje sali i kościoła

Dekoracja sali weselnej, podobnie zresztą jak przyozdabianie kościoła – o ile tam odbywa się ceremonia zaślubin – to zadanie, jakie warto powierzyć albo profesjonalnej firmie, albo przynajmniej komuś z doświadczeniami w takim przedsięwzięciu. Chociaż planowanie wesela zaczyna się zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem – widać to najwyraźniej, kiedy pytamy o terminy w jakich dostępne są sale ślubne – to jednak czas upływa błyskawicznie i z reguły na sam koniec przygotowań piętrzy się cały szereg spraw niezałatwionych lub nieoczekiwanie skomplikowanych.


A może skorzystać z konsultanta ślubnego?

Radą na to bywa powierzenie całej organizacji wesela komuś z konsultantów ślubnych, jednak nie wszyscy decydują się na taką pomoc, starannie pilnując kosztów organizacyjnych. Sala weselna, jej architektura po trosze wymusza decyzje dekoratorskie i dlatego potrzebne jest doświadczenie w organizowaniu takiej przestrzeni, by funkcjonalność aranżacji pogodzić z fantazją życzeń państwa młodych i ich rodziców, którzy potrafią mieć bardzo znaczący wpływ na wybór konkretnych pomysłów

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
 • Ewa 2018-04-11, 04:03

  Opiniami w internecie moim zdaniem.
  Na tej podstawie wybralismy właśnie Zajazd Mat Bełk.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top