Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Co ustalić z orkiestrą weselną - czyli najważniejsze ustalenia z zespołem

Co ustalić z orkiestrą weselną - czyli najważniejsze ustalenia z zespołem
Ponoć kluczem do udanej zabawy weselnej jest dobra orkiestra. Im mniej gości siedzi przy stołach, tym lepiej, bo znaczy, że się dobrze bawią. Tym bardziej nie byłoby wskazane, żeby nagle o godz. 2 w nocy orkiestra zaczęła zbierać instrumenty! Dlatego dokładnie przyjrzyjmy się umowie, jaką podpisujemy z naszym zespołem i dopiszmy tam wszystkie kontrowersyjne kwestie.
Standardowo umowę zawieramy między dwoma podmiotami. Dobrze, jeżeli po stronie zespołu podpisuje się konkretna osoba, bo wtedy nie mamy do czynienia z odpowiedzialnością zbiorową zespołu, czyli taką kiedy nikt nie jest winny

Zazwyczaj umowę zawieramy pomiędzy dwoma podmiotami. Dobrze, jest zadbać aby po stronie zespołu podpisała się (razem ze wszystkimi swoimi danymi) konkretna osoba, bo wtedy nie mamy do czynienia z odpowiedzialnością zbiorową zespołu, czyli taką kiedy nikt nie jest winny
 

Do której się bawimy

Oczywiście zapisujemy wszystkie kwestie związane z ceną. Tzn. ile, kiedy (i w jakiej wysokości) zaliczka, kiedy reszt płatności, itd. Trzeba też dokładnie zanotować do której zespół gra. Niektórzy podają, że do 4, czy 5 nad ranem, inni, że 12 godzin (czyli jak wesele zaczyna się o 15, to oni o 3 dziękują za zabawę). Warto wiedzieć, czy po upływie tego czasu (o ile goście będą mieli jeszcze siłę) możemy i ile dopłacić za kolejne godziny grania. Ustalmy zawczasu, czy członkowie zespołu nie będą żądali od gości opłat za dedykacje. Trzeba też zapytać czy nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty związane z dojazdem, czy noclegiem.
 

Kiedy orkiestra ma zacząć?

W zależności od tego, czy orkiestra ma grać już pod domem Pani Młodej, czy dopiero na weselu, ustalamy miejsce i godzinę gdzie i kiedy zespół ma się pojawić. Niech będzie to odpowiednio wcześniej, żeby członkowie grupy zdążyli rozpakować sprzęt, przygotować się, itd. A propos sprzętu – możemy zażyczyć sobie aby do umowy wpisać jakich instrumentów zespół używa i ilu grajków jest w składzie. Najczęściej z tą inicjatywą wychodzą zespoły, ale jeśli tak się nie stanie, zapytajmy czy mają jakieś szczególne wymagania co do miejsca, w którym będą grać (np. gniazdka i ich moc).
 

„A teraz idziemy na jednego ”

Choć wiele osób radzi wpisywać do umowy ilość i długość przerw, to jest to kwestia dość kontrowersyjna. Bowiem dobra orkiestra uzależnia te kwestie od tego jak bawią się gości. Jeśli są w tanecznym cugu, to szkoda odsyłać ich do stolików, jeśli natomiast widać, że są chwilowo zmęczeni, warto dać im odpocząć. Jeżeli więc mamy sprawdzony zespół, może warto mu zaufać, jeśli to zupełnie obcy ludzie, możemy pokusić się o taki zapis w dokumencie. Jeżeli w czasie przerw będzie puszczana muzyka np. z CD, ustalmy, czy orkiestra ma uiszczoną opłatę dla ZAIKSU.
 

Spotkanie w celu ustalenia szczegółów

Na spotkaniu z zespołem dowiedzmy się także, czy będziemy mogli umówić się z nim na próbę pierwszego tańca. Często dany utwór wykonywany przez zespół na żywo znacząco różni się od wersji oryginalnej znanej nam np. z radia i niewprawnych tancerzy może to zupełnie zmylić. Oprócz piosenki dla nas, skonsultujmy także wybór utworu dla rodziców państwa Młodych, czy na wejście nowożeńców do lokalu. Podzielmy się z orkiestrą swoją wizją oczepin i ustalmy ostateczną wersję. Jeżeli nie chcemy żadnych zabaw, wyraźnie zapiszmy to w umowie, jeżeli jesteśmy otwarci na tego typu urozmaicenia, możemy spisać listę tych, na które się zgadzamy. Na koniec kolejna oczywistość, którą jednak warto dla pewności zapisać – że zespół ma grać na żywo I że jego członkowie nie mogą spożywać alkoholu podczas imprezy.

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (3)
 • ehh 2018-04-13, 20:56

  dno

 • Karol 2018-04-04, 13:11

  Artykuł jest bezużyteczny.

 • Fuj 2017-11-20, 22:47

  Orkiestra?
  Grajki?
  Artykuł jak z wioski usiasiusia słoma z butów. Orkiestra to duży zespół instrumentalny od kilkunastu osób. Na weselu gra ZESPÓŁ a w nim MUZYCY.
  No ale czego się spodziewać po dennym artykule piśmaków.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top