Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Planowanie wesela – zrób to tak jak trzeba!

Planowanie wesela – zrób to tak jak trzeba!
Masz problemy z planowaniem wesela? Boisz się, że zapomnisz o ważnym szczególe? Postaraj się o porządny plan, a nic takiego się nie wydarzy. Dobry plan sprawi, że wszystko zostanie wykonane, w dodatku bez zbędnych opóźnień!

Zwykle przygotowania do ślubu i wesela zajmują około roku, w niektórych przypadkach więcej, bo jeśli sala weselna, na którą się zdecydowaliście, jest szczególnie rozchwytywana, trzeba rezerwować ją nawet z dwuletnim wyprzedzeniem! Jak zaplanować wesele, aby wszystko przebiegło bez problemów i stresu?
 

Plan to podstawa

Najważniejsze to przygotować sobie dobry plan. Ten jest kluczowy, jeśli nie chcecie ciągle denerwować się, czy wszystko zostało zrobione na czas. O pewnych elementach wesela musicie pomyśleć wcześniej, a o innych później. Jakie to elementy? Kiedy starać się wybrać fotografa, a kiedy suknię ślubną? Choć tempo przygotowań może być inne w każdym przypadku, to możecie skorzystać z poniższego, standardowego kalendarium.
 

Pierwsze kroki: podstawowe decyzje o ślubie i weselu (1 rok przed ślubem)

Czas podjąć podstawowe decyzje, przede wszystkim ustalić datę. Często, aby to zrobić wypada wcześniej rozejrzeć się wstępnie za domem weselnych, sprawdzić jakie mają terminy. Poza tym, jeśli wasi rodzice jeszcze się nie znają, będzie to dobra okazja, by zaaranżować pierwsze spotkanie. Ten punkt jest obowiązkowy, jeśli rodzice wspomagają was finansowo przy organizacji wesela, zapewne będą chcieli również włączyć się w przygotowania. Wspólnie powinniście ustalić budżet ślubny. To też moment, aby podjąć decyzję, jaki będzie ślub – cywilny, kościelny, czy może konkordatowy. W każdym z tych przypadków postępowanie jest inne, dlatego musicie wiedzieć, jakie kroki musicie podjąć, aby zawrzeć małżeństwo. Poza tym, to może być dobry moment, aby wybrać dom weselny i zamówić termin, żeby potem nie było żadnych niespodzianek.

 


Wybór usług weselnych (12 – 6 miesięcy przed ślubem)

Czas od roku do 6 miesięcy przed weselem to czas rozglądania się za podwykonawcami, zapoznawania się z trendami i krystalizowania się waszych wizji dotyczących wesela. Jaki będzie wasz fotograf, zespół, kamerzysta, jaką suknię dla panny młodej i garnitur dla pana młodego kupicie? To też czas podejmowania pierwszych decyzji i zamawiania podwykonawców.

Najszybciej warto rozejrzeć się za:

  • zespołem muzycznym/DJ-em,
     
  • fotografem,
     
  • kamerzystą (jeśli się na takiego decydujecie).

To także moment, aby ustalić pierwszą listę gości intensywnie zacząć oglądać suknie ślubne, wkrótce trzeba będzie ją zamówić.
 

Ślubna kreacja (5 miesięcy przed ślubem)

Przyszedł czas na wybranie ślubnego ubioru. Najpierw należy zastanowić się nad suknią panny młodej. O jej zamówienie powinniście zatroszczyć się przynajmniej 5 miesięcy przed ustaloną datą ślubu, szczególnie jeśli decydujecie się na uszycie sukni. Przymiarki (zwykle potrzebnych jest kilka) i niewielkie przeróbki wydłużają proces dopasowania sukni, nawet w przypadku zakupu gotowej w salonie ślubnym. Dlatego lepiej nie zwlekać z tym wyborem. Potem powinniście pomyśleć o stroju pana młodego, którego wybór i dopasowanie trwa znacznie krócej.
 

Ostateczna lista gości (4 miesiące przed ślubem)

Na 4 miesiące przed uroczystością powinniście mieć ustaloną ostateczną listę gości. Trzeba także wybrać zaproszenia i można zacząć je rozsyłać. Lepiej, aby goście dowiedzieli się o weselu wcześniej, szczególnie jeśli muszą dojechać z daleka, a przez to wziąć urlop, czy jeśli wesele jest w środku sezonu urlopowego i mogą planować wyjazdy zagraniczne. To także okres, w którym warto pomyśleć o waszym urlopie, zarezerwować czas na podróż poślubną i zaplanować, gdzie się wybierzecie.

 


Obrączki (3 miesiące przed ślubem)

3 miesiące przed ślubem to ciągle w miarę spokojny czas. Do wybrania zostały wam właściwie tylko obrączki, powinniście je zakupić i oddać je do grawerowania. Poza tym możecie zarezerwować hotel dla gości, jeśli decydujecie się na opłacenie ich noclegu.
Ostatnie decyzje (2-1 miesiące przed ślubem)

Potem przygotowania nabierają tempa. Przyszedł czas, żeby zacząć potwierdzać terminy u zamówionych usługodawców (jak zespół, czy fotograf). Warto skontaktować się z nimi i porozmawiać dłużej, ustalić ostateczną wizję imprezy.

Co jeszcze musicie zamówić w tym okresie?

  • Fryzjer, makijażysta,
     
  • Atrakcje na ślub i wesele,
     
  • Dekoracje kościoła, sali, samochodu (lub zamówienie specjalistów, którzy się tym zajmą),
     
  • Ostateczny wybór menu, alkoholi, napojów,
     
  • Zamówienie ciast, słodyczy,
     
  • Zamówienie bukietu dla panny młodej i innych kwiatów.
     

Ostatni tydzień przed ślubem

Zapewne nerwy już się pojawiły, a wciąż jest masa rzeczy, o których trzeba pomyśleć. To czas umówienia się na próbny makijaż i fryzurę, dostarczenie wizytówek na stoły weselne i zaplanowanie usadzenia gości, potwierdzenie odbioru poszczególnych usług np. bukietu, czy przyjazdu fryzjera itp. Pewnie przyda się wam pomoc np. rodziców lub świadków, bo ciężko będzie zrobić to wszystko samemu.
 

Zawsze można coś zmienić

Tak zaplanowane przygotowania weselne powinny zapewnić, że o niczym nie zapomnicie. Oczywiście plany można modyfikować, wesele można zorganizować też znacznie szybciej np. przez wizytę na targach weselnych i zapoznanie się z ofertami podwykonawców i natychmiastowym zamówieniem ich usług. Ważne jednak, żeby mieć plan, bo zaoszczędzi on wam sporo nerwów.

Planowanie na pewno będzie łatwiejsze, jeśli wszystkie informacje znajdą się w jednym miejscu.

Stąd moda na organizatory/planery ślubne:

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top