Piotr Tabiś - Artystyczna Fotografia Ślubna

http://www.wesele.com.pl/userfiles/firmy/3444/150858513772125800.png
Tarnów 33-101, woj. małopolskie
Władysława Warneńczyka 21
tel.: 662 181 045
http://www.piotrtabis.com
kontakt@piotrtabis.com
Piotr Tabiś - Artystyczna Fotografia Ślubna - Tarnów

Kilka słów o mnie, abyśmy się lepiej poznali - nazywam się Piotr mytniq Tabiś i urodziłem się w styczniu 1990r. w Tarnowie - tarnowianin od pokoleń. Jestem absolwentem III LO i PWSZ'ki tarnowskiej.

Fotografią zostałem zarażony przez stryja i brata, pod okiem których stawiałem swoje pierwsze kroki już w wieku trzynastu lat, jeszcze przy użyciu tradycyjnych aparatów analogowych. W 2004 roku przyszła kolej na zaawansowany kompakt cyfrowy i początek zabawy z obróbką obrazu przy użyciu komputera. Związany byłem również z grafiką, ale ograniczając się do manipulacji obrazem, nie zaś do tworzenia go. W 2006 roku stałem się posiadaczem profesjonalnej lustrzanki cyfrowej i wtedy to, zaczęły się na karcie pamięci zapisywać moje pierwsze świadomie wykonane zdjęcia. W głównej mierze były to ujęcia krajobrazów, architektury i makro. Następnie z końcem roku 2008, zwróciłem swój obiektyw i oko w stronę ludzi. I na nich skupiam się do dnia dzisiejszego. Uwielbiam pokazywać na swoich zdjęciach ludzkie emocje, zarówno indywidualne, jak i między nimi zachodzące.

Przez te kilka lat parałem się wieloma dziedzinami fotografii na których głównym tematem jest człowiek: od portretów, przez fashion, glamour, bieliznę aż na reklamie kończąc.

I tak po kilku latach stałem się profesjonalnym i zawodowym fotografem - współpracowałem z bardzo dużą ilością dużych firm - czy to na zasadzie robienia zdjęć, czy bycia oświetleniowcem na sesjach. Prowadziłem również liczne warsztaty i seminaria o tematyce fotografii, ciągle doskonaląc przy tym swoje umiejętności.

Wreszcie przechodzimy do fotografii ślubnej. Dlaczego akurat ona? Jest to najpiękniejszy rodzaj fotografii. Jest oczywiście również jednym z najbardziej wymagających rodzajów fotografii. To jest ten jeden, szczególny dzień, przygotowywany przez wiele miesięcy. Kosztuje on zawsze dużą ilość wysiłku i pieniędzy. Wszystko zapięte jest na ostatni guzik. W każdy szczegół wkładana jest duża ilość energii. 

Od fotografa wymaga dokładnie tego samego. Jest to bardzo trudna sztuka. Nie tylko wymagana jest doskonała znajomość ceremonii i uroczystości, ale też umiejętność improwizowania. Są momenty wyreżyserowane – niejako z założenia, np. przez naszą religię – gdzie każda ceremonia wygląda tak samo. Jest wejście narzeczonych do kościoła, Msza św. z przysięgą ślubną, oraz już na zakończenie niemalże uroczysta procesja nowożeńców w stronę wrót kościoła, przy których oczekują goście sypiąc kwiaty, czy ryż i grosiki. Pomimo takich momentów, które mogłyby się wydawać oczywiste i normalne dla każdej ceremonii ślubnej, wymagają od fotografa ciągłej adaptacji do otoczenia, do nowych warunków. Czy to oświetleniowych, czy stylizacyjnych, czy po prostu miejscowych. 

Fotografowanie ślubu to ciągłe podejmowanie decyzji. Czy fotografować z chóru wymarsz młodego małżeństwa z kościoła, pokazując ich od góry na tle ławek pełnych gości, czy może z niższej pozycji, od przodu i oczekiwać na wyłonienie się gości rzucających kwiaty. Takich momentów jest bardzo wiele. I profesjonalizm fotografa ślubnego polega na wyborze odpowiednich z nich. Bo fotografia ślubna, to uwiecznianie przeżyć i emocji za pomocą aparatu. To graficzny zapis chwil. 

Ale też chciałbym, żeby dla Pary Młodej, nie były to tylko zwykłe, stricte reporterskie ujęcia „bez duszy”, o których zapomina się miesiąc po tym jedynym dniu. Staram się wykonywać te zdjęcia w taki sposób, aby uwieczniać nie tylko całą uroczystość, krok po kroku, w rozumieniu reportażu, rysując swoisty plan wydarzeń tejże uroczystości. Robię też to szukając klimatycznych, niemalże intymnych momentów, które ten plan mają wypełnić (które mają pokazywać odmienność tego konkretnego ślubu od każdego innego – bo żaden ślub nie jest identyczny). Emocje między ludźmi zachodzące, przeżycia tego dnia (nie tylko Pary Młodej – ale też rodziców, czy świadków) malujące się na ich twarzach; to wszystko buduje niepowtarzalny klimat tej sztuki. To najpiękniejszy rodzaj fotografii.

Robiąc zdjęcia w swoim, charakterystycznym, stylu – który ciągle modyfikuję, ulepszam i udoskonalam – stając się ze ślubu na ślub coraz lepszy - odpowiadając przy tym, naturalnie, wymaganiom Pary Młodej. Z natury jestem bardzo otwarty i kontaktowy – co pomaga mi tworzyć dobrą relację z Państwem Młodym; których nigdy nie nazywam swoimi „klientami”; wolę, żebyśmy w swojej obecności, wzajemnie, czuli się jak przyjaciele. Wolę, żeby Para Młoda myślała o mnie bardziej jak o gościu, niż jak o osobie, która wtedy pracuje. Pomaga to w nawiązaniu bliższej relacji między nami, oraz najważniejsze – w tym, żeby ci dwoje najważniejszych ludzi w tym dniu nie krępowali się mnie i mojego obiektywu. Zdaję sobie sprawę z tego, że wszystko to, cała ta otoczka, jest niesamowicie stresująca. Dlatego tym bardziej, chcę, żeby przy mnie czuli się jak najbardziej komfortowo. Czasem tak, żeby niejako nie zauważali mojej obecności, a czasem wręcz przeciwnie, żeby brali znaczący udział już w samym procesie tworzenia zdjęcia. 

Tworząc swój własny styl stawiam na artyzm. Nie ma takiego momentu (nawet reporterskiego), którego nie można pokazać w inny, niecodzienny sposób. Staram się tak wykonywać ujęcia, żeby były przykuwające uwagę i niezapomniane dla oglądających; żeby były takie do których chce się wracać…

Jak do nas dojechać?

Liczba unikatowych wyświetleń wizytówki: 1465

Sprawdź inne firmy
Udostępnij
Wasza ocena
4.50 / 5
głosów: 2
Dodaj swoją opinię i ocenę
Top