Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Zakup obrączek ślubnych – wydatek na lata

Zakup obrączek ślubnych – wydatek na lata
Obrączka to przedmiot, który jest symbolem zawarcia małżeństwa, z założenia mamy nosić go przez całe życie, podkreślając swoje przywiązanie do naszego małżonka. Jak zatem wybrać obrączki, aby dobrze spełniały tę funkcję?

Obrączki to jeden z tych elementów, który po ślubie pozostanie z nami na lata, co sprawia, że ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. Powinniśmy się zatem kierować nie tylko ich wyglądem, ale także odpornością na uszkodzenia i trwałością, co sprawi, że obrączki będą w użyciu bez większych problemów przez długi czas. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze obrączek? Obrączki to spory wydatek, jest to jednak element, którego nie może zabraknąć na ślubie. Jest to także symbol miłości, która powinna przetrwać przez wiele lat, podobnie, jak same przedmioty. Piękny wzór obrączki to jedno, nie mniej ważne jest skupienie się na innych jej cechach, które sprawią, że będzie ona służyć właścicielowi przez wiele lat.


Materiał do tworzenia obrączki

Najpopularniejszym materiałem, z którego tworzy się obrączki ślubne, jest złoto. Nie mówimy tutaj jednak o czystym materiale, powszechne jest stosowanie dodatków w postaci innych metali np. srebra, palladu, niklu, które nierzadko zmieniają jego typowy, żółty kolor. Jednym z popularniejszych wariacji złota jest tzw. białe złoto, które nie występuje w naturze, ale które tworzy się właśnie poprzez domieszkę niklu i cynku. Możliwe jest także uzyskanie czerwonego złota poprzez domieszkę cynku i miedzi. Można znaleźć także obrączki kolorowe, w których użyte są wszystkie te rodzaje złota. Jeśli marzą się nam bardziej wyjątkowe obrączki, możemy zrezygnować ze złota i wybrać inny materiał np. platynę. Ma ona srebrny kolor, z metalicznym połyskiem, jest też wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia. Minusem wyboru platyny jest jednak cena, jako że jest to metal trudniejszy do zdobycia niż złoto, trzeba liczyć się z kwotą rzędu 7 - 9 tysięcy złotych za parę obrączek. Ciekawym rozwiązaniem jest udekorowanie obrączek szlachetnymi kamieniami np. diamentami. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo efektownie, choć cena może być zawrotna. Diamenty można zastąpić syntetycznymi cyrkoniami, które również przyciągają uwagę, a są znacznie tańsze.

 


Próba złota na obrączki

Próba metalu to sposób określenia, jaka jest jego zawartość w 1000 g stopu. Mierzyć można ją na kilka sposobów m.in. w karatach. Choć zwykle większa zawartość metalu oznacza wyższą wartość produktu, to warto pamiętać, że w przypadku złota, im wyższa próba, tym materiał będzie mniej trwały. Dlatego nie zaleca się wyboru takiego stopu w przypadku obrączek. Najbardziej popularnym stopem zalecanym przez jubilerów jest złoto próby 585, czyli 14-karatowe. Jest ono wystarczająco trwałe, aby sprawdzić się w roli obrączki, a przy tym zawiera w sobie wystarczająco dużo złota, aby występowało się w tak wyjątkowej roli. Jeśli nie stać nas na taką próbę, z powodzeniem można wybrać niższą, będzie to raczej zaleta, bo produkt okaże się bardzo trwały. Taką samą miarę stosuje się w przypadku innych materiałów np. platyny. Najczęściej stosowaną próbą jest 950, czyli taka, w której znajduje się niewiele domieszek.

 


Rozmiar obrączki – jak wybrać?

Rozmiar także ma ogromne znaczenie przy wyborze obrączek, muszą być one dobrze dopasowane do palca. Nie powinny w żadnym stopniu uciskać, ale także nie mogą zbyt łatwo przechodzić przez najgrubszą część palca, tak, aby nie było obawy, że się zsuną. Przy wyborze rozmiaru trzeba także myśleć bardziej dalekowzrocznie. Z biegiem czasu nasze ciało się zmienia, czy to czasowo np. przez ciążę, czy chorobę, czy to na stałe, np. z powodu starzenia się i przybierania na wadze. Trzeba więc założyć, że w jakimś momencie konieczna będzie korekcja rozmiaru obrączki. Zwykle nie ma żadnego problemu, aby zmienić obrączkę o jeden lub dwa rozmiary, jednak w przypadku większych zmian, może to nastręczać poważnych problemów. Podobnie jest w przypadku zakupu kolorowej obrączki, która wykonana jest z różnych stopów metali, interwencja jubilera może skończyć się zniszczeniem takiego przedmiotu. Trzeba mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji.

 

 

Wybór obrączki wiąże się z przemyśleniem wielu detali, często także z zagłębieniem się w proces tworzenia stopów metali i ich obróbki. Dlatego najlepiej po prostu wybrać się do fachowego jubilera, który doradzi nam, jaka opcja będzie najbardziej odpowiednia. Tylko tak upewnimy się, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top