Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Weselny niezbędnik - czyli sprawy organizacyjne

Weselny niezbędnik - czyli sprawy organizacyjne
Gdy głośne „Tak” zostanie już wypowiedziane, a emocje narzeczonych delikatnie opadną, przyszli małżonkowie rozpoczynają przygotowania do ślubu. Czas potrzebny, aby go bez nerwów zorganizować, to 1-1,5 roku.Jak wiadomo, często państwo młodzi przyspieszają ceremonię, np. w przypadku niespodziewanej ciąży, załatwiając wszelkie formalności nawet w miesiąc.

To, jak długo będą trwały Wasze przygotowania, zależy w głównej mierze od Waszych życzeń i...funduszy. Po pierwsze, oszacujcie budżet, o ile to Wy zajmiecie się tą częścią organizacji. Według tradycji, koszty weselne spoczywają na barkach rodziców państwa młodych, jednak obecnie coraz częściej odchodzi się od tej praktyki. Wybierzcie datę. Zacznijcie od ogólnych kryteriów – od pory roku, poprzez miesiąc, skończywszy na dniu tygodnia. Coraz więcej osób decyduje się na ślub poza tradycyjną sobotą, ponieważ znacznie łatwiej znaleźć niezarezerwowany lokal i orkiestrę czy wolny termin w kościele lub urzędzie. Co więcej, w tygodniu ceny są niższe. Z drugiej strony, uroczystość poza weekendem może sprawić kłopot wielu gościom, którzy będą musieli wziąć na tę okoliczność urlop.


To dopiero początki

Na kilkanaście miesięcy przed ślubem możecie spokojnie porozmawiać o Waszych marzeniach i oczekiwaniach, aby znaleźć między nimi kompromis. Tu wypada postanowić czy chcecie wziąć ślub cywilny czy kościelny, o ile posiadacie wybór. Jeśli pragniecie, aby ksiądz udzielił Wam sakramentu w innym miejscu niż kościół, potrzebna będzie najczęściej zgoda biskupa, na którą czeka się nawet rok. Kolejny krok to wybór lokalu. Przygotujcie, każdy sam, listę wybranych obiektów, a następnie skonfrontujcie je ze sobą. Ślub to Wasz wspólny dzień. Najpopularniejsze miejsca mogą być niedostępne nawet przez najbliższe 2-3 lata, dlatego warto jak najwcześniej zarezerwować lokal. Skontaktujcie się z wybranymi obiektami i poproście o ofertę weselną. W zależności od utrzymywanych stosunków z rodzicami i oczekiwanego od nich zaangażowania, nie tylko finansowego, to czas poinformowania ich o planach matrymonialnych i wysłuchania sugestii.


Konkretne kroki  

Gdy do ślubu pozostaje niecały rok, nastaje czas na podjęcie kilku ostatecznych decyzji organizacyjnych. Po pierwsze, należy uzgodnić termin ceremonii w parafii ( i oczywiście wysokość kwoty „co łaska” - na ogół 200-1000 zł) lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoby, które biorą ślub konkordatowy, muszą odbyć (przynajmniej formalnie) nauki przedmałżeńskie. Na tym etapie przygotowań powinno się ostatecznie wybrać lokal i uzgodnić chociaż szacunkowe koszty, wysokość i termin zaliczki oraz spróbować weselnego menu. Restauracje na ogół proponują rozliczenie za osobę na dzień, w zależności od wybranych potraw. Ceny zaczynają się od ok. 100zł/os. Warto rozglądnąć się za orkiestrą lub DJ-em oraz konferansjerem, ponieważ dobrzy artyści mają co najmniej kilkumiesięczne rezerwacje. Ich cenniki są bardzo różne, zależą od renomy usługodawcy i rejonu Polski. Za DJ-a zapłacicie ok. 1000zł, a jeśli jest również wodzirejem – ok. 2000zł. Orkiestra, składająca się z kilku artystów, kosztować będzie ok.2-3tys.


Na półmetku przygotowań                  

Na pół roku przed datą ślubu, zaplanujcie zakup garderoby ślubnej – garnituru oraz sukni na pierwszy i ewentualnie drugi dzień uroczystości. Strój musi doskonale leżeć, dlatego warto pozostawić trochę czasu na poprawki krawieckie. Dużo młodych panien decyduje się na szycie sukni ślubnej na miarę u krawcowej, co może trwać kilka miesięcy. Jeśli pragniecie, aby na ślubie towarzyszyły Wam druhny, pomyślcie o kreacjach dla nich. Na tym etapie należy zarezerwować fotografa i kamerzystę. Sesja ślubna jest pamiątką, do której wracać będziecie wiele razy, dlatego warto zapoznać się z portfolio przynajmniej kilkunastu artystów.


Kilka miesięcy przed

Zamykamy listę gości. Pamiętajcie o osobach towarzyszących i dzieciach. Wybierzcie projekt zaproszeń i zlećcie ich wykonanie lub kupcie gotowe modele. Pamiętajcie, że zarówno realizacja zamówienia, jak i późniejsze wypisywanie, zająć może kilkanaście dni, dlatego zostawcie sobie bezpieczną rezerwę czasową. Zaproszenia wręcza się osobiście, po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty. Gościom mieszkającym daleko, można wysłać je pocztą. Dopuszcza się umieszczanie na jednym zaproszeniu adresatów wraz z dziećmi, jeśli są one małe. Obecnie nawet nastolatków zaprasza się z osobami towarzyszącymi. Pamiętajcie o bardzo ważnym zapisie – konieczności potwierdzenia przybycia do konkretnego dnia! Oczywiście podać należy termin kilka dni wcześniejszy niż ten ustalony z restauracją.

Kolejne kroki

Na kilka miesięcy przed datą ceremonii zaplanujcie dokładnie dekoracje i sposób sadzania gości przy stołach. Kierujcie się nie tylko zasadami savoir-vivre, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Być może nie wszyscy obecni darzą się sympatią. Załatwcie również formalności. Należy dostarczyć parafii odpowiednią dokumentację dotyczącą chrztu, bierzmowania i odbytych nauk oraz pozwolenie z Urzędu Stanu Cywilnego. Ślub cywilny wiąże się z niewieloma formalnościami. Pamiętajcie o urlopie w pracy! Powiadomcie pracodawcę, że w danym terminie na pewno będziecie niedostępni. Im wcześniej, tym lepiej. Elegancko jest zaprosić kolegów z pracy i przełożonego na uroczystość w kościele.


Coraz bliżej!

1-2 miesiące przed ślubem to okres uzupełniania braków i domykania formalności. To również dobra pora na zakup obrączek, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Przyszli małżonkowie przystępują do spowiedzi. Muszą dostarczyć księdzu zaświadczenie o jej odbyciu. W tym czasie goście najczęściej zaczynają myśleć o prezencie dla Was, dlatego jeśli macie specjalne życzenia (np. robicie listę prezentów), poinformujcie o tym bliskich.


Kilka tygodni wolności

To czas dla Was, chociaż trudno uniknąć nerwów. Zapewne martwicie się pozostałymi obowiązkami i czy na pewno wszystko wypadnie tak doskonale, jak sobie wymarzyliście. Tymczasem Wasi przyjaciele planują dla Was niezapomniane pożegnanie stanu wolnego. Wieczór kawalerski i panieński, chociaż powinna być to ostatnia noc przed zawarciem małżeństwa, lepiej urządzić 2-3 tygodnie wcześniej. Kilka tygodni przed ślubem pani młoda dokonuje ostatnich przymiarek, wypróbowuje makijaż i fryzurę. Koniecznie musi zarezerwować wizytę u kosmetyczki i fryzjera na dzień ślubu. Należy ponadto obmówić z księdzem kwestie obecności organisty oraz obsługi kościoła. Powinniście udać się do kwiaciarni, celem dobrania bukietu i dekoracji samochodu. Zadzwońcie do wszystkich osób, które będą dla Was pracować, celem potwierdzenia harmonogramu – do orkiestry, wodzireja, fotografa, kamerzysty czy kierowcy.  


To już jutro!                                          

Odpoczywajcie. Udajcie się do SPA na relaksujący dzień dla dwojga. Wiele hoteli i centrów SPA oferuje specjalne pakiety przedmałżeńskie. Pani młoda nie powinna eksperymentować z nowymi kosmetykami i absolutnie nie korzystać już z solarium. Pamiętajcie o odebraniu bukietu ślubnego i udekorowaniu auta, jednak nie wcześniej niż na dzień przed datą ceremonii. Nie macie czasu na całą organizację? Boicie się, że nie sprostacie zadaniu albo najzwyczajniej brakuje Wam pomysłu na wesele? Zastanówcie się nad zatrudnieniem profesjonalnego konsultanta ślubnego. Firm, które zajmują się kompleksową organizacją ślubów jest na rynku coraz więcej, a Wy w tym czasie możecie rozkoszować się swoim towarzystwem i planować wymarzoną podróż poślubną.

 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top