Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Sukienki do ślubu cywilnego - jak wybrać?

Sukienki do ślubu cywilnego - jak wybrać?
Czy na ślub cywilny można ubrać typową suknię ślubną, czy lepiej zdecydować się na zwykłą, ale elegancką krótką sukienkę? Zdania są podzielone, choć z reguły uważa się, że ślub cywilny to znacznie bardziej stonowana uroczystość. Jaką kreację powinniśmy zatem wybrać?

W Polsce wciąż większość par decyduje się na ślub konkordatowy, czyli w zasadzie na ślub kościelny, który dopełnia formalności z punktu widzenia prawa cywilnego. W takim wypadku panna młoda decyduje się na typową suknię ślubną, długą, do ziemi i najczęściej w białym kolorze. A co zrobić, jeśli w planach mamy sam ślub cywilny? Jaką sukienkę wybrać na taką okazję? Ślub cywilny z reguły uchodzi za mniej uroczysty niż kościelny. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba przywiązywać podobnej wagi do ubioru panny młodej. Na wybór sukienki także należy poświęcić sporo czasu, choć prawdą jest, że jest ona znacznie mniej efektowna, niż ta wybierana przez panny młode na ślub, który odbywa się w kościele. Jaka sukienka najlepiej nada się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego?
 

Sukienka na ślub cywilny – długa, czy krótka?

Czy zatem typowa suknia ślubna nie ma prawa pojawić się na ślubie cywilnym? Wcale nie. Jeśli taka jest wola panny młodej, to taka kreacja z pewnością się sprawdzi. Będzie to jednak raczej ekstrawagancja, bo jeśli długa suknia zostaje wybrana, to zwykle jest to typowa kreacja wieczorowa np. w stylu greckim, ewentualnie suknia ślubna w stylu empire. Częściej widzi się sukienki o mniejszej długości, choć niezbyt krótkie, najczęściej do kolan. Świetnie sprawdzi się kreacja stylizowana na lata 50., czyli z poszerzanym dołem, która wygląda niezwykle elegancko. Choć w USC nie obowiązują tak restrykcyjne zasady, jak w przypadku kościoła, warto pamiętać, że sukienka powinna być stonowana. Lepiej zatem zrezygnować ze zbyt dużego dekoltu oraz nie wybierać sukienki mini.
 

Biała, czy kolorowa – jaka sukienka na ślub w USC?

Choć biel jest zwykle zarezerwowana na ślub w kościele, to ślub cywilny wcale jej nie wyklucza. Prawdą jest jednak, że w przypadku uroczystości w USC panna młoda ma znacznie więcej możliwości. Właściwie każdy kolor może być odpowiedni. Panna młoda powinna zatem dobrać kolor według własnych preferencji i do własnej sylwetki. Może to być kolor tak mocny jak bordo, ale świetnie sprawdzą się też pastele. Jeśli panna młoda nie chce odchodzić znacząco od bieli, powinna zdecydować się na kolor écru lub beżowy.

 


Jakie dodatki do ślubnej kreacji?

Choć ślub kojarzy się z welonem i to on najczęściej pojawia się w stylizacji panny młodej na ślubie kościelnym, to może warto rozważyć inne opcje w przypadku ślubu cywilnego. Ciekawym rozwiązaniem może być kapelusz lub wyszukany toczek. Z pewnością doda on pannie młodej elegancji i stylu. Można także zdecydować się na krótki welon, który będzie odpowiedni do krótkiej sukienki albo przynajmniej na ozdobną opaskę lub wstążkę. Co do innych dodatków warto zwrócić uwagę na buty, szczególnie jeśli panna młoda wybierze krótką suknię. Można zdecydować się na obuwie w wyróżniającym się kolorze lub z ciekawym designem. To idealnie dopełni stylizację.
 

Ile kosztuje suknia na ślub cywilny?

Ceny typowych sukien ślubnych są bardzo wysokie, na nową w salonie ślubnym trzeba wydać minimum 3 tysiące złotych. Jak wygląda sytuacja z sukienkami na ślub cywilny? Jako że pole manewru jest znacznie większe, taka sukienka wcale nie musi być droga. Można zakupić nawet zwykłą w popularnej „sieciówce”, a wtedy jej cena wyniesie tylko 150 – 200 złotych. Warto wykorzystać tę szansę i zakupić sukienkę dużo taniej, co sprawi, że koszt ślubu również nie będzie wysoki.

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top