Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Ślub w kościele – jak go zaplanować krok po kroku?

Ślub w kościele – jak go zaplanować krok po kroku?
Ślub kościelny to w naszym kraju ciągle standard, przeważająca większość par decyduje się na zawarcie ślubu konkordatowego. Jak zorganizować taki ślub? Jakie przygotowania i opłaty się z nim wiążą? Poniżej odpowiedzi.

Przygotowania przedślubne to nie tylko organizacja wesela czy wybór sukni ślubnej, najpierw trzeba zacząć od formalności, które sprawią, że zawarcie związku małżeńskiego będzie ważne. Jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, czeka was kilka wizyt w swojej parafii oraz np. nauki przedślubne. Trzeba także przygotować się na pewne wydatki. Jakie? Jak zorganizować ślub kościelny krok po kroku?
 

Sprawy organizacyjne przed ślubem

Organizacja ślubu kościelnego zaczyna się około 6 – 3 miesięcy przed wybraną datą uroczystości. Pierwszym krokiem jest wybranie kościoła, w którym się odbędzie. Tradycja nakazuje, aby był to kościół parafialny panny młodej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny, ten w parafii pana młodego lub dowolny, który po prostu się wam podoba. Jeśli wybraliście kościół i termin, a ksiądz zgodził się na udzielenie ślubu, macie przed sobą następujące zadania.
 

KROK 1: Wizyta w parafii, spisanie protokołu przedmałżeńskiego

Najpierw musicie udać się do wybranego kościoła, aby uzgodnić z księdzem datę ślubu i ustalić inne szczegóły.

Już tutaj będą konieczne pewne dokumenty:

  • wasze dowody osobiste,
     
  • akty chrztu z potwierdzeniem przyjęcia bierzmowania – dokument wydaje wasza parafia, jest ważny 6 miesięcy i musi być ważny w dniu ślubu, trzeba wziąć to pod uwagę,
     
  • świadectwo ukończenia religii w szkole ponadpodstawowej – możecie przynieść świadectwa z ostatnich lat szkoły z oceną z religii, albo dodatkowe dyplomy, jeśli takie macie.

Zwykle podczas tej wizyty dochodzi także do spisania protokołu przedmałżeńskiego (choć można zrobić to także później, najpóźniej 3 miesiące przed ślubem). Jest to dokument, w którym trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru waszego związku oraz planów na przyszłość np. kwestii posiadania dzieci. Poza tym, podczas tej pierwszej wizyty otrzymacie kartkę do spowiedzi przedślubnej. Musicie do niej przystąpić w sumie dwa razy, drugi raz przed samym ślubem, a spowiadający was ksiądz musi podpisać dokument, aby można było przystąpić do ślubu.
 

KROK 2: Danie na zapowiedzi

Zasadą jest, że fakt zaślubin trzeba podać do wiadomości publicznej w parafiach narzeczonych. Dlatego właśnie tam musicie się udać i poprosić księdza o rozpowszechnienie tej informacji. Zwykle dzieje się to w formie ogłoszenia powieszonego przed kościołem, w niektórych parafiach, ksiądz ogłasza tę informację z ambony przez 8 dni, w tym dwie niedziele. Po wygłoszeniu zapowiedzi musicie odebrać od księdza odpowiednie zaświadczenie i dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub.
 

KROK 3: Nauki przedślubne

Punkt, który jest zwykle nielubiany przez pary młode, ale absolutnie konieczny to kurs przedmałżeński. Organizują go różne parafie, często także klasztory. Opcji do wyboru jest tak naprawdę kilka, każda z nich jest ważna.

Są to:

  • nauki w parafii – 4 spotkania po 2 godziny, realizowane zwykle na przestrzeni miesiąca,
     
  • spotkania weekendowe – całe nauki zamykają się w jednym weekendzie, zwykle około 11 godzin,
     
  • nauki wyjazdowe – np. we wspomnianych klasztorach, gdzie narzeczeni mogą wyjechać i spędzić około 2-3 dni na spotkaniach i dyskusjach.

To jednak nie koniec formalności, po odbyciu nauk konieczne będą jeszcze trzy wizyty w katolickiej poradni rodzinnej.



KROK 4: Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego – ślub konkordatowy

Jeśli decydujecie się na ślub konkordatowy, trzeba jeszcze dopełnić formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Musicie dostarczyć tam kolejne dokumenty:

  • dowody osobiste,
     
  • skrócone odpisy aktu urodzenia,
     
  • pisemne oświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Potem z USC powinniście odebrać zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa w trzech egzemplarzach, które trzeba będzie dostarczyć do parafii.
 

KROK 5: Dostarczenie kompletu dokumentów do parafii

Konieczna będzie jeszcze jedna wizyta w kancelarii parafialnej, podczas której dostarczycie wszelkie brakujące dokumenty i zapłacicie za ślub.

Potrzebne będą:

  • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich,
     
  • zaświadczenia z USC (w przypadku ślubu konkordatowego),
     
  • zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi (jeśli jeszcze go nie dostarczyliście),
     
  • dane świadków.

To wszystkie formalności związane ze ślubem kościelnym. Ostatnim punktem jest dzień ślubu. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dowodów osobistych (świadkowie również), które musicie przedstawić, aby podpisać akt ślubu. Potem o nic nie musicie się martwić. Ślub został zawarty, a w przypadku ślubu konkordatowego, to ksiądz dostarczy dokumenty do USC.
 

Ile kosztuje ślub kościelny?

Każdy etap przygotowań wiąże się oczywiście z opłatami. Problemem jednak jest to, że każda parafia ma swój własny system pobierania opłat, dlatego ustalenie kwoty z góry jest po prostu niemożliwe. W części parafii obowiązuje zasada “co łaska”, natomiast w innych księża mogą mieć konkretne taryfy np. za udzielenie ślubu czy wygłoszenie zapowiedzi. Podobnie jest z naukami przedmałżeńskimi. Wszelkie opłaty za ślub kościelny mogą się zamknąć w kilkuset złotych, w niektórych przypadkach może to być nawet 1500 PLN.

 

Ile kosztuje ślub kościelny?

 
Element ślubu Cena orientacyjna
Opłata za ślub 200 - 1000 PLN
Kościelny 100 PLN
Organista 100 - 200 PLN 
Wydanie aktów chrztu  50 PLN
Zapowiedzi 50 - 100 PLN
Nauki przedmałżeńskie 0 - 200 PLN 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
  • misiowaty 2018-02-18, 22:01

    Drogo !

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top