Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Ślub kościelny z partnerem innego wyznania lub ateistą

Ślub kościelny z partnerem innego wyznania lub ateistą
Miłość nie zna granic – dlatego często nie pyta o wiek, wyznanie czy granice terytorialne. Problem małżeństw mieszanych wywołuje różne opinie. Odkąd jednak zaczęliśmy podróżować po całym świecie, mieszkać na różnych kontynentach, kwestia ta zaczęła dotyczyć coraz większej ilości osób – także w naszym kraju.

Sprawy religijne każdy z nas traktuje inaczej, bo to bardzo indywidualna kwestia – jedni podchodzą do tematu bardzo poważnie, będąc przykładnymi wyznawcami tego, w co wierzą, dla innych zaś religia nie ma zbyt dużego znaczenia, czasem nawet żadnego. Samo spotkanie na swojej drodze człowieka o innym wyznaniu (bądź ateisty) jest trudne. Prawdziwy problem zaczyna się jednak wtedy, gdy myślicie o małżeństwie. Na pewno rodzi się wówczas więcej wątpliwości niż w przypadku "klasycznych par". Samo zawarcie związku małżeńskiego jest jednak możliwe. Musicie jednak wiedzieć, że czeka was więcej formalności, na które warto się przygotować.
 

Ślub kościelny z ateistą - Kościół rzymskokatolicki

Jeśli jedno z przyszłych małżonków jest katolikiem, a drugie innego wyznania, bądź ateistą, (bo w tym przypadku stosuje się identyczne procedury), należy uzyskać dyspensę. Udziela jej biskup za pośrednictwem parafii. Musicie zatem udać się do kancelarii parafialnej (w parafii, gdzie ma odbyć się ślub) i porozmawiać z proboszczem. Katolik musi oświadczyć, że odsunie od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary. Składa także przyrzeczenie, że potomstwo wychowa po katolicku. Dyspensa jest konieczna również w przypadku zawierania małżeństwa z osobą nieochrzczoną. Kościół katolicki zaleca, aby ślub mieszany nie odbywał się w czasie mszy świętej (jak to jest w przypadku dwojga katolików). Ślub z osobą niewierzącą wiąże się również z tym, że osoba niewierząca składa również nieco zmienioną przysięgę – pomija słowa: "tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci".
 

Niestraszne wszystkie przeciwności

Zanim zdecydujecie się na zawarcie małżeństwa z osobą o innym wyznaniu warto przedyskutować pewne kwestie – zwłaszcza, jeżeli obydwie strony są głęboko wierzące. Skutkiem takiego związku może być bowiem zmiana wielu przyzwyczajeń – zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Jeśli jednak jesteście pewni swojego uczucia i wiecie, że to właśnie ta osoba, z pewnością niestraszne wam będą żadne przeciwności. Potrzebne jest zrozumienie i tolerancja – wówczas nawet osoby o zupełnie innych przyzwyczajeniach, wychowaniu czy trybie życia są w stanie się porozumieć. Wyznawana religia również nie musi być przeszkodą. Jest tylko jedną z trudności, którą musicie wspólnie pokonać. Wierzymy, że wam się to uda!

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top