Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Zawarcie ślubu cywilnego

Zawarcie ślubu cywilnego
Zawarcie ślubu wymaga zgromadzenia kilku ważnych dokumentów. Jak załatwić sprawy urzędowe, czego spodziewać się w czasie uroczystości i wreszcie jak się ubrać na to wydarzenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Aby zawrzeć ślub cywilny musimy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, co najmniej 31 dni wcześniej. Urzędowa opłata wynosi 80 zł i poza taką kwotą, należy wylegitymować się dowodami osobistymi, a także dołączyć kilka istotnych szczegółów. Niezbędne jest załączenie skróconego odpisu aktu urodzenia oraz pisemne zapewnienie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Jeśli kobieta znajduje się w przedziale wiekowym 16-18 lat, to konieczne jest dodatkowo orzeczenie sadu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa. Jeśli do ślubu cywilnego przystępuje osoba rozwiedziona, to wtedy musi okazać skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub prawomocny wyrok sądu orzekający o rozwodzie. Osoba owdowiała powinna załączyć skrócony akt zgonu współmałżonka.
 

Formalności dla obcokrajowców

Więcej zachodu czeka obcokrajowców chcących zawrzeć w naszym kraju związek małżeński. Przybysz zza granicy potrzebuje w tym celu odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem oraz zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez odpowiedni organ. Z innych prawnych detali, należy pamiętać, ze świadkowie ślubu cywilnego powinni być pełnoletni. Takie osoby powinny w dniu ślubu zgłosić się do USC, co najmniej na kwadrans przed rozpoczęciem ceremonii z dowodami osobistymi oraz obrączkami.
 

Przebieg ceremonii ślubnej

Sama ceremonia ma niemal błyskawiczny przebieg, bowiem nie trwa dłużej niż kwadrans. Słowa przysięgi powtarzamy za urzędnikiem, a zwieńczeniem ślubu cywilnego jest symboliczne nałożenie obrączek. Jest to nieco inna specyfika przysięgi, niżeli ta, która ma miejsce w kościele, choć „kazanie” i tutaj ma miejsce. Urzędnik prowadzi pogadankę” na temat istoty małżeństwa w kontekście społeczno-socjologicznym. Finałem tej uroczystości jest podpisanie aktu małżeństwa przez urzędnika oraz Młodą Parę. Podpis pod tym dokumentem składają również świadkowie. Wydarzenia te kończą życzenia ze strony urzędnika i zgromadzonych gości, a także uroczysty toast, który ma miejsce już w bardziej kameralnych okolicznościach.
 

Wygląd pary młodej na ślubie

Warto też kilka zdań poświęcić ubiorowi Pary Młodej w czasie takiej uroczystości. Tradycjonaliści twierdza, ze ten powinien być skromniejszy niż przy okazji ślubu kościelnego. Coraz częściej Pary Młode wybierają styl „kościelny”, z dominującą bielą w garderobie Panny Młodej. Równie popularne stają się w tym wypadku suknie ecru czy kremowe. Oczywiście w parze z tradycyjną suknią idą dodatki: welon, bukiet, rękawiczki, itd. Poza klasyką, ślub cywilny daje większy luz w doborze bardziej ekstrawaganckiej kreacji czy nawet nieco prowokującej.
 

Suknie wieczorowe i moda lat 40-tych i 50-tych

Panie chcące zaznaczyć odmienność tej uroczystości od kościelnych obrzędów mają sporo otwartych furtek. Bardzo dobrze prezentują się suknie wieczorowe. Równie korzystnie kobiety wypadają w zwiewnych, letnich ubiorach, czy krótkich sukienkach nawiązujących do mody z lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Najmniej zachodu z doborem garderoby na ślub cywilny mają panowie, którzy zawsze mogą przywdziać uniwersalny garnitur.

Autor: Paweł Handzlik

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top