Ciekawostki

  Na weselach dzieci się nie nudzą

  Podczas organizacji wesela dobrze jest zapewnić dzieciom atrakcje, by się nie nudziły. Można wszystkie dzieci zebrać przy specjalnym stole. Atrakcje weselne oraz zabawy mogą także uwzględniać obecność najmłodszych.

  Starostowie na wymarciu

  Kiedyś rola starosty byłą oczywista. Dzisiaj tą funkcję przejmują świadkowie. Oczywiście istnieją zabawy weselne gdzie funkcje są podzielone. Dobrze jest jednak zapoznać się z rolą świadka lub starosty. To musi być osoba, która będzie pomagała parze młodej podczas uroczystości.

  Koszty ślubu i wesela

  Wydatki związane z organizacją ślubu i wesela są zawsze mniejsze lub większe w zależności od wielu czynników. To często także temat drażliwy. Najważniejsze w tym wszystkim jest właściwe ustalenie budżetu.

  Oczepiny czyli jak w dawnej Polsce niewiasta mężatką się stawała.

  Symboliczne przyjęcie panny młodej do grona mężatek, gdy stawała się kobietą następowało podczas zabawy weselnej. Taki zwyczaj nazywał się oczepinami, gdy panna młoda z rozplecionymi przed ślubem warkoczami była sadzana na stołku, by te włosy obciąć. Mężatki miały krótkie włosy i nosiły je schowane pod czepkiem - skąd wzięła się nazwa zwyczaju.

  Listy miłosne, czyli jak nasi pradziadowie afekt swym wybrankom okazywali.

  Kojarzenie małżeństw za czasów Polski szlacheckiej było zawsze praktykowane. Często para nie znała się wcześniej. Wszystko to miało pewną formę i kawaler przychodził prosić o rękę panienkę i wymawiał pewne frazesy, a ona się zgadzała. Bardzo często to było jedyne ich spotkani przed ślubem.
  Top