Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Jak wybrać najlepszego fotografa?

Jak wybrać najlepszego fotografa?
Fotografia ślubna jest wyjątkową dziedziną fotografii, na której nie tylko trzeba się znać i mieć odpowiedni talent, ale przede wszystkim trzeba ją lubić. Wybór odpowiedniego fotografa odgrywa bardzo ważną rolę w tym szczególnym dniu w naszym życiu.

Fotografia ślubna opiera się nie tylko na doświadczeniu i sprzęcie, jakim operuje fotograf, ale także na jego zamiłowaniu, do tego co wykonuje. W Rybniku znajdziecie wielu fotografów, oferujących swoje usługi w tym zaresie, lecz ważne jest, abyście dokonali właściwego wyboru.


Kim jest dobry fotograf?

Dobry fotograf z pewnością cechuje się poświęceniem, wyrozumiałością w stosunku do potrzeb klientów oraz stara się sprostać i spełnić ich wymagania w jak największym stopniu. Na pierwszym miejscu stawia zadowolenie klientów, a sama zapłata jest miejscem drugoplanowym. Fotograf, który największą wagę przywiązuje tylko do pieniędzy, a swoją pracę wykonuje tylko i wyłacznie w celach zarobkowych, nie może być dobrym fotografem. Nie można także liczyć w takim przypadku, że wykonane forotgrafie będą ładne, ani że będzie miał on wielu klientów, gdyż obecnie to jakość odgrywa największą rolę, nawet jeśli trzeba za nią zapłacić więcej. Wysoka jakość kosztuje, lecz oba te czynniki są do siebie adekwatne. Ważne jest aby zapoznać się z kryteriami cenowymi, aby nie zapłacić zawyżonej ceny za zdjęcia na tym samym poziomie.


Doświadczenie oraz zamiłowanie


Fotograf z zamiłowania, który kocha to co robi i wkłada w to swoje serce nadaje dziedzinie fotorgrafii wyjątkowego znaczenia, gdyż pomimo iż istnieje wiele specjaloności, których można się nauczyć, do niektórych nie wystraczy tylko dobra głowa. Cieżko także jednoznacznie stwierdzić, czy człowiek rodzi się z talentem z danej dziedziny, czy też zdobywa go poprzez swoje życiowe doświadczenie. Często bowiem osoby, które nia miały wcześniej żadnej styczności z fotografią, interesują się nią dopiero w późniejszym czasie, dlatego nie ma jasno określonej zasady, lecz z pewnością trzeba poczuć i lubić to co się robi. Jeśli już zdecydujecie się na konkretnego fotografa, musicie pamiętać o kilku ważnych sprawach.


Szczegóły ustalone w umowie

Jedną z kluczowych spraw jest umowa, zawierająca wszystkie istotne elelementy, dotyczące wynagrodzenia oraz czasu. Zarówno Para Młoda, jak również fotograf mogą powołać się na umowę, w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Wedle polskiego zwyczaju  ślubnego, fotograf rozpoczyna swoją pracę już od przygotowań Pary Młodej, jednakże niektóre osoby rezygnują z takich "roboczych" zdjęć, a ich sesja rozpoczyna się dopiero w kościele podczas ceremonii ślubnej. Należy jednak upewnić sie, czy fotograf posiada zgodę, aby wykonywać zdjęcia w miejscach sakralnych.
 

Obróbka fotografii w studio

Po zakończonej sesji ślubnej przychodzi także czas na obróbkę, która dokonywana jest przez każdego fotografa, w stopniu mniejszym lub większym. Ma ona na celu głównie poprawienie pewnych elementów, walorów, podciągnięcie kolorów oraz wyostrzenie pierwszego planu. Istnieje wiele technik obróbki fotograficznej. Zbytnia przesadność niektórych fotografów w tej kwestii, może wywołać u jednych efekty niezbyt zadowalające, a u innych wręcz zachwycające. Na miano "profesjonalnego fotgrafa" z pewnością trzeba sobie zasłużyć. Zdjęcia danej osoby muszą wyróżniać się niepowtarzalnym stylem oraz wysoką jakością. Cieszą się one wtedy popularnością, a jednocześnie wyrabiają pewną pozycję fotografa. Ponadto, profesjonalista nie może pozwolić sobie na błąd, w przeciwieństwie do amatora. 


Sprzęt i akcesoria fotograficzne

Wybierając fotografa powinniśmy się także zainteresować jakim sprzętem fotografuje, lecz ważniejszy jest efekt wykonanych zdjęć oraz jego portfolio.  Profesjonalizm wystepuje wśród osób, które kochają to co robią, a zajęciu temu poddają się na bardzo długie lata, podczas których z pewnością bywają wzloty i upadki, lecz najważniejszą kwestią jest obranie właściwej drogi do własnego sukcesu. Na zaufanie klientów trzeba pracować przez wiele lat, lecz bardzo ważne jest także to, aby umieć je również utrzymać. Fotograf ślubny powinien być profesjonalistą , posiadającym odpowiedni sprzęt oraz z głowę pełną pomysłów, które potrafi przelać na zdjęcia.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top