Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Pomysły na ślub, które Cię zaskoczą, zachwycą lub zainspirują

Pomysły na ślub, które Cię zaskoczą, zachwycą lub zainspirują
Odchodzenie od klasycznych rozwiązań widoczne jest w niemal każdej dziedzinie, nie tylko w branży ślubnej, która dotąd uznawana była za jedną z najsilniej hołdujących tradycji. Ślub w kościele katolickim nierozerwalnie wiązał się z białą suknią i wzniosłą atmosferą, którą zapewniały potężne, bogato zdobione ściany sanktuarium, natomiast ślub cywilny – ze skromną uroczystością w urzędzie.

Obecnie młode pary poszukują zupełnie odmiennych pomysłów na swoją ceremonią zaślubin. Pragną unikalności i emocji w każdym detalu, składającym się na ich Dzień. Ślub powinien zapadać w pamięć nie tylko samym małżonkom, ale również osobom najbliższym. Dlatego coraz częściej zarówno księża, jak urzędnicy, wychodzą poza zimne mury swoich instytucji, aby pomóc młodej parze spełniać najskrytsze marzenia.
 

Nasycone emocjami

Lokalizacje najchętniej wybierane przez przyszłych małżonków są związane z ich wspólnymi wspomnieniami, np. z miejscem, w którym się poznali lub gdzie nastąpiły oświadczyny. Młodzi ludzie wybierają też okolice wyjątkowe ze względów estetycznych – polanę ze wspaniałym widokiem na góry, bajeczne rejony mazurskich jezior lub romantyczne plaże. Wśród coraz częściej pojawiających się pozycji, są miejsca nietypowe, ukazujące hobby pary lub ich ekscentryczność.
 

Ślub kościelny poza kościołem

Kodeks Prawa Kanonicznego, który reguluje zasady odbywania się ślubów, nie przewiduje ich przeprowadzania poza kościołem, na niepoświęconej ziemi. To pierwszy argument jaki najprawdopodobniej usłyszysz, gdy zapytasz proboszcza o możliwość odbycia ceremonii w upragnionym miejscu. Jednakże biskup może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym miejscu i udzielić tzw. licencji, która dokładnie określi lokalizację objętą zgodą. Oczywiście musi być to miejsce godne instytucji Kościoła, w żaden sposób nieuwłaczające również księdzu, oddające wzniosłość i znaczenie aktu sakralnego, jakim jest małżeństwo. Należy zadbać o ołtarz, klęczniki i inne niezbędne przedmioty.
 

W innej parafii

Jeśli planujecie wziąć ślub w innym miejscu niż Wasza parafia, na liście priorytetów umieśćcie formalności, ponieważ oczekiwanie na zgodę (odpowiedź) biskupa może trwać nawet rok. Należy się również przygotować na wyższe koszty. „Co łaska” może tu wynieść nawet 2000 zł. Warto zapytać znajomych, czy nie posiadają w gronie bliskich osób księdza. Jeśli nie otrzymaliście zgody, spróbujcie znaleźć kompromis, np. wybierzcie malowniczą kapliczkę na uboczu lub ślub poza murami kościoła, jednak na jego terenie.
 

Ślub cywilny poza urzędem  

Coraz częstszą praktyką jest organizacja ceremonii zaślubin poza Urzędem Stanu Cywilnego. Po pierwsze, przybywa par po tzw. rekonstrukcji – rozwodników, którzy na ogół nie mogą wziąć drugi raz ślubu kościelnego. Uroczystość w urzędzie bywa obdarta z emocji. Prawo o aktach stanu cywilnego art. 58 pkt 3 mówi, że: "Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego". Podobnie, jak w wspomniano wyżej, musi być to miejsce nieuwłaczające wzniosłości chwili ani godności urzędnika. Należy pamiętać o obecności godła RP.
 

Najpiękniejszy ślub tylko w Szczyrku

Okazuje się, że organizacja ślubów może być jednym z elementów strategii marketingowej miasta. Pod hasłem „Najpiękniejszy ślub tylko w Szczyrku” reklamuje swoje usługi jeden z najbardziej znanych kurortów zimowych w Polsce. Proponuje nie tylko szeroki wybór lokali i wesele w tradycyjnie góralskim stylu, ale również oryginalne miejsca, do których przybędzie ksiądz lub urzędnik Stanu Cywilnego. Jednym z nich jest nowoczesny kompleks skoczni narciarskich Skalite. Ceremonia może odbyć się na samym szczycie skoczni, gdzie para młoda, goście i osoba udzielająca ślubu, wjadą wyciągiem. To niezwykła propozycja dla miłośników sportów zimowych i górskich plenerów. Z podobnymi inicjatywami wychodzą inne miejscowości turystyczne. Warto zadzwonić do odpowiednich urzędów lub punktów informacyjnych, aby dowiedzieć się o możliwościach.
 

Stara, polska wieś

Kolejnym pomysłem na zupełnie inny ślub, jest urządzenie go w tradycyjnej, małej wsi, gdzie odbędzie się on na malowniczych polach lub we wnętrzach starodawnych izb, a gościom serwowane będą staropolskie potrawy, przygotowywane przez tamtejszych gospodarzy, jak również regionalne alkohole. Z dala od miasta, wszyscy zapomnicie o codzienności, a goście z pewnością nie rozejdą się po miejskich alejkach, jak często dzieje się to w przypadku ślubów w miejscowościach turystycznych. Zarówno ceremonia zaślubin, jak i samo wesele, w tym stroje i zabawy, odbędą się w duchu polskiej tradycji. Gości czeka m.in. noc we wiejskich izbach, skosztują naturalnego, świeżo upieczonego chleba, mięs od gospodarza z wędzaka, ryb prosto z połowu i całej gamy serów „od baby”. Zdecydujmy czy „po wiejsku” ma odbywać się samo wesele czy również zawarcie małżeństwa.
 

Biorę Ciebie, Białogłowo...

Ślub w średniowiecznym stylu może być spełnieniem marzeń z dzieciństwa młodej pani, która wyobrażała sobie siebie, jak księżniczkę, wychodzącą za mąż za odważnego rycerza lub przystojnego księcia. W realizacji takich snów pomagają zarządcy i właściciele polskich zamków i pałaców, udostępniając nawet całą rezydencję na czas trwania uroczystości. Młode pary zapraszają m.in.: Zespół Pałacowy Galiny w woj. warmińsko-mazurskim, Lisewski Dwór w woj. pomorskim, Hanza Pałac Rulewo w woj. kujawsko-pomorskim lub Zamek Czocha w woj. dolnośląskim. Na małżonków i ich gości czekają prawdziwie dworskie potrawy, sale balowe, przebrany w kostiumy personel, wodzirej mówiący w staropolskim języku oraz bajkowa noc w królewskiej komnacie.
 

Dla tych, którzy wciąż pragną więcej

Na głodnych ekstremalnych emocji, czekają śluby pod wodą – w stroju nurków, w morzu lub oceanarium, na niej – podczas rejsu statkiem lub jachtem czy w powietrzu – np. podczas lotu balonem. W Polsce tego typu praktyki należą jednak do rzadkości, pozostawiając największą dozę ekscentryczności oświadczynom lub samej uroczystości weselnej. Nie tylko wesele możemy urządzić w co najmniej tysiącu różnych miejsc. Coraz większą swobodę pozostawia sama ceremonia zawierania aktu małżeńskiego.
 

Wszystko zależy od woli księdza lub urzędnika

Zarówno urzędnik, jak i ksiądz mogą, chociaż oczywiście nie muszą, przystać na naszą prośbę i przyjechać do miejsca, gdzie miałby odbywać się ślub. Otrzymanie zgody będzie dużo prostsze, jeśli posiadamy zaprzyjaźnionego księdza, ponieważ prawo kanoniczne zabrania przeprowadzania ślubów w miejscu innym niż parafia, pozostawiając jednak otwartą furtkę do organizacji ceremonii poza murami instytucji. Pamiętać należy o odpowiednio wczesnym uzgodnieniu z księdzem lub urzędnikiem szczegółów i uzyskaniu licencji czy zgody. Ważne jest także by zadbać o ich transport, do i z miejsca ślubu lub ustalenie zwrotu kosztów dojazdu we własnym zakresie. Pozostawmy jednak najwięcej szalonych pomysłów na wesele, ponieważ ceremonii prowadzonej przez księdza i urzędnika należy się szacunek i godność.

 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top