Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Po co komu konsultant ślubny?

Po co komu konsultant ślubny?
Przygotowania to wesela to bardzo dużo pracy, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Z pomocą może przyjść konsultant ślubny lub firma organizująca wesela. Czy warto skorzystać z ich pomocy? Poniżej prezentujemy argumenty.

Konsultant ślubny to w naszym kraju wciąż nowe zajęcie, niewiele par decyduje się na pomoc profesjonalisty przy organizacji wesela. Narzeczeni raczej zajmują się tym samodzielnie, ewentualnie z pomocą rodziny lub przyjaciół. Z pewnością jednak są sytuacje, kiedy pomoc kogoś z zewnątrz bardzo by się przydała. Czy w takim wypadku warto decydować się na zatrudnienie konsultanta? Do czego może się przydać?
 

Usługa konsultanta ślubnego zyskuje na popularności

Choć dla niektórych pozostawienie organizacji wesela profesjonaliście może wydawać się zbędnym luksusem, są przypadki, kiedy naprawdę jest to świetne rozwiązanie. Niektóre pary są po prostu zbyt zapracowane, aby znaleźć czas na zajęcie się przygotowaniami. Coraz częściej bywa także, że pary planujące ślub mieszkają za granicą i nie są w stanie zbyt często wracać do kraju, wtedy pomoc konsultanta może okazać się nieoceniona. Wreszcie dla osób, które naprawdę chcą zaplanować bardzo przemyślane wesele, zgodnie z obowiązującą modą, konsultant będzie wręcz konieczny, bo on najlepiej zna najnowsze trendy i jest w stanie stworzyć wydarzenie, które będzie szczegółowo dopracowane.
 

Co robi konsultant ślubny?

Konsultant ślubny może bardzo wiele, a robi zwykle dokładnie to, czego wymagają od niego narzeczeni. Zakres prac konsultanta ustala się tak naprawdę indywidualnie i trzeba to dokładnie określić na samym początku. Niektórzy mogą potrzebować pomocy tylko ze sprawami urzędowymi, inni zlecą konsultantowi poszukiwanie zespołu lub sali weselnej, a jeszcze inni zostawią mu organizację całego wesela. Wszystko zależy od wymagań pary młodej, bo konsultanci lub firmy zajmujące się organizacją wesel nie mają właściwie żadnych ograniczeń, oferują nawet zorganizowanie podróży poślubnej.
 

Jakie zadania w takim razie możemy zlecić konsultantowi?

  • dopilnowywanie wszystkich koniecznych terminów,
  • opracowanie koncepcji uroczystości,
  • wymyślenie dodatkowych atrakcji,
  • zatrudnianie podwykonawców (sala weselna, catering, zespół, dekoracje, samochód, fotograf itd.), negocjacja cen i rozliczanie się z nimi,
  • wysyłanie zaproszeń, przyjmowanie potwierdzeń, opracowywanie ostatecznej listy gości,
  • wynajem noclegów, autokarów dla gości
  • przygotowanie podziękowań dla rodziców,
  • dekoracja kościoła, urzędu, sali weselnej,
  • opieka nad gośćmi podczas uroczystości,
  • wiele innych, w zależności od potrzeb.

Profesjonalni i godni polecenia konsultanci ślubni są zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Konsultantów Ślubnych:

 


 

Czy warto zatrudnić konsultanta ślubnego?

Największą zaletą wynajęcia konsultanta jest oczywiście mnóstwo czasu zaoszczędzonego na przygotowaniach, ale lista korzyści na tym się nie kończy. Choć może to brzmieć nieoczekiwanie, to usługi profesjonalisty mogą być także sposobem na zaoszczędzenie na ślubnych wydatkach. Konsultant zwykle świetnie zna dostawców różnych usług w danym regionie, orientuje się w cenach oraz w ich jakości, często także jest w stanie wynegocjować zniżki u osób, z których usług często korzysta. Poza tym przy jasno określonym budżecie, konsultant będzie działał tak, aby go nie przekroczyć, co może zapobiec sytuacji, gdy planowany koszt wesela nadmiernie wzrośnie.
 

Więcej spokoju

Wreszcie, profesjonalna obsługa to mniejsze nerwy, bo odpowiedzialność spoczywa na kimś innym i nie ma potrzeby obawiać się pominięcia jakiegoś ważnego szczegółu. Czasem czynnikiem, który zniechęca do zatrudnienia profesjonalisty, jest obawa mniejszego wpływu na własne wesele, jest jednak ona całkowicie bezzasadna. W końcu to para młoda decyduje o tym, jak będzie wyglądał ślub i wesele, ma też ostatnie słowo przy wyborze ubioru, sali, zespołu i wszystkich innych elementów uroczystości, konsultant po prostu przedstawia różne propozycje, oszczędzając narzeczonym czas samodzielnego ich wyszukiwania.
 

Ile kosztuje konsultant ślubny?

Oczywiście głównym elementem zniechęcającym do zatrudnienia konsultanta jest konieczność zapłacenia za jego usługi. Wielu osobom wydaje się, że to zbędny wydatek, skoro wszystkie zdania można wykonać samemu. Jednak jak to już zostało powiedziane, konsultant ślubny jest w stanie zapewnić oszczędności w innych dziedzinach, dlatego jego usługi wcale nie muszą podnosić kosztów wesela. Najpopularniejszym sposobem rozliczania się z klientem jest pobieranie prowizji od całkowitego kosztu wesela, zwykle wynosi ona 10%. Łatwo obliczyć, że w przypadku wesela kosztującego 40 tys. złotych, konsultant zainkasuje 4 tys. Inną opcją jest ustalanie stałej stawki, która zwykle zaczyna się na poziomie 3,5 tys. W zależności od kosztów wesela, jedna opcja będzie lepsza dla pary młodej, zwykle to jednak konsultant ustala sposób rozliczenia. W wypadku delegowania konsultantowi tylko niektórych obowiązków, koszty będą odpowiednio niższe.
 

Opłaty nie są olbrzymie

Jak widać, usługi konsultanta wcale nie wymagają wygórowanej zapłaty, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że wesele organizuje się nawet rok, lub minimum kilka miesięcy. Wliczając do tego również uzyskane zniżki, można uznać, że w zasadzie prawie każdego stać na zatrudnienie profesjonalisty. Warto także pamiętać, że dobry konsultant jest gwarancją wyboru dobrych, sprawdzonych podwykonawców, więc możemy być pewni co do jakości wesela. Z drugiej jednak strony opcje, które zostaną przedstawione narzeczonym, są zwykle limitowane, ograniczone do zespołu podwykonawców, z którym konsultant współpracuje. To może stanowić pewną wadę, dlatego lepiej rzetelnie rozważyć wszelkie ZA i PRZECIW, a w razie podjęcia decyzji o zatrudnieniu organizatora wesela, koniecznie trzeba szukać osób polecanych przez inne pary. Nie można ryzykować braku zadowolenia z najważniejszej uroczystości w życiu.

A to jak z bliska wygląda praca konsultanta, można zobaczyć poniżej. Trzeba przyznać, że jest dosyć nerwowo

 

Autor: Kinga Jaromin 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top