Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Ile kosztuje ślub cywilny, a ile kościelny? Koszty związane z ceremoniami

Dodano: 18-01-2019
Fotografia Pary Młodej
Powoli coraz poważniej myślisz o ślubie i chcesz oszacować koszty tej uroczystości? Jeśli tak, to sprawdź, ile kosztuje ślub cywilny, a ile kościelny. Z jakimi dodatkowymi kosztami możesz się spotkać?

 

Organizacja ślubu wymaga wcześniejszego rozplanowania wszystkich wydatków. To niezwykle istotne, by uroczystość się udała, a jednocześnie nie obciążyła za bardzo Waszych portfeli. Sprawdźcie, z jakimi kosztami możecie spotkać się na samym początku planowania tego wyjątkowego dnia.

Ślub cywilny a kościelny – co wybrać?

Wybrany rodzaj uroczystości powinien być uzależniony od wspólnej decyzji państwa młodych. Ślub cywilny jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli para jest niewierząca. Ślub kościelny to wyjątkowe zwieńczenie okresu narzeczeństwa, jak i obietnica dana sobie przed Bogiem. W przypadku decyzji dotyczącej uroczystości ślubnej nie warto kierować się naciskami innych, bo to tylko od pary młodej zależy, w jaki sposób chcą zorganizować swój ślub.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Koszt zawarcia ślubu cywilnego jest stały i wynosi około 84 zł opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa. Co więcej, jeśli któreś z Was już jest po rozwodzie, to wymagany będzie skrócony odpis aktu stanu cywilnego. Koszt takiego dokumentu wynosi koło 20 zł. Za przyspieszenie procedury ślubu cywilnego także jest pobierana dodatkowa opłata - 39 zł. Za ślub poza granicami Polski naliczane są dodatkowe koszty w kwocie 38 zł.

Ślub cywilny w plenerze

Prócz ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego możecie zdecydować się na ślub cywilny w plenerze. To rozwiązanie jest niezwykle efektowne, romantyczne i znacznie droższe. Za ślub cywilny w plenerze zapłacicie mniej więcej 1000 zł. W tym momencie warto się zastanowić, czy jest to koszt dla Was niezbędny. Jeśli marzył Wam się ślub w plenerze i nie wyobrażacie sobie innej formy tej uroczystości to nie rezygnujcie z tego rozwiązania. Wtedy to 1000 zł jest dobrą inwestycją. W przypadku, gdy miejsce ślubu nie jest dla Was najważniejsze, możecie ten tysiąc złotych przeznaczyć na coś innego.

Ile kosztuje ślub kościelny?

W przypadku ślubu kościelnego nie ma dokładnie określonej kwoty za taką uroczystość. Przyjmuje się opcję „co łaska”, która często wynosi od 200 do 500 zł. Taka ofiara nie jest jednak jedynym kosztem związanym ze ślubem kościelnym. Dodatkowo państwo młodzi powinni zadbać o ozdobienie kościoła na uroczystość oraz oprawę muzyczną. Tutaj wydatki także mogą wahać się od kilkuset złotych do tysiąca, w zależności od rodzaju ozdób i oprawy muzycznej.

Dokumenty do ślubu kościelnego

By wziąć ślub kościelny niezbędne są takie dokumenty jak: dowód osobisty, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich oraz odbycia spotkań w poradni rodzinnej i zaświadczenia o spowiedzi. W niektórych parafiach wymagane jest także świadectwo nauki religii, a także zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeśli te były głoszone w innej parafii.

Zaleca się na 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu udać się do kancelarii parafialnej, by ustalić dokładną datę ślubu. Później na 3 miesiące przed ślubem spisuje się tzw. protokół przedślubny i przystępuje się do spowiedzi. Tydzień przed ślubem podpisuje się akt ślubu, a na dzień przed ślubem znowu należy przystąpić do sakramentu spowiedzi.

Organizowanie ślubu to nie lada wyzwanie! Na samym początku warto zastanów się nad tym, jak ma wyglądać cała uroczystość, a potem dowiedzieć się nieco więcej o jej kosztach. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie zaplanować ten wyjątkowy dzień, a jednocześnie oszacować niezbędny budżet, by na nową drogę życia wejść z uśmiechem na twarzy, a nie stresem związanym ze zbyt dużymi wydatkami.

Powrót do listy
Top